Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z doniesieniami medialnymi o masowej skali zgłoszeń rodziców biologicznych, którzy chcą odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, informujemy że sytuacja taka nie ma miejsca.
Ocena zasadności przywrócenia władzy rodzicielskie jest dokonywana uwzględniając okoliczności indywidulanego przypadku. Aktualne rozwiązania prawne pozwalają na wnikliwe zbadanie sytuacji rodziców biologicznych co do spełniania przez nich warunków do odzyskania dzieci.
Do właściwości sądu orzekającego w danej sprawie zawsze należy ocena co do zasadności ingerencji w rodzinie. Sąd ten podejmuje decyzję o odizolowaniu dziecka od środowiska rodzinnego w celu należytej ochrony jego dobra, jeżeli zebrany w sprawie materiał dowodowy uzasadnia taką decyzję. Jest to działalność zastrzeżona wyłącznie do sfery orzeczniczej sądu.
Analogicznie o powrocie dziecka do domu rodzinnego, a tym samym o przywróceniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy.
Zgodnie z przepisem art. 579 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, postanowienie w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy.
Podczas rozprawy sąd opiekuńczy będzie zatem miał możliwość zgromadzenia materiału dowodowego, pozwalającego ocenić zasadność zmiany dotychczasowego postanowienia o ograniczeniu, czy też pozbawieniu rodziców władzy rodzicielskiej.
Najważniejszą dla nas przesłanką jest dobro dzieci. Kwestie te będą na bieżąco monitorowane i w razie potrzeby podjęte zostaną natychmiastowe działania.