submenu
content

Wyjaśnienie w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi realizacji programu Rodzina 500 plus w Jastrani

03-06-2016

W związku z artykułem zamieszczonym na portalu Fakt24.pl pt. "W tym mieście nie chcą brać 500+"  oraz artykułem zamieszczonym na portalu nadmorski24.pl pt."Puck: Mieszkańcy Jastarni nie są zainteresowani programem 500+" informujemy:

 

Według wstępnych wyliczeń podanych przez gminę Jastarnia przed wejściem w życie ustawy o pomocy państwa wychowywaniu dzieci, szacunkowa liczba dzieci, których przedstawiciele ustawowi mogą otrzymać świadczenie wychowawcze oszacowano na 700. Dane te gmina ustaliła na podstawie danych statystycznych oraz wskaźnika przewidywanych urodzeń. Wyliczenia te były jednak nieprecyzyjne ponieważ uwzględniały wszystkie dzieci do 18 roku życia. Jednak na część z nich z uwagi na niewypełnienie przez rodziców kryterium dochodowego rodzice nie mogą otrzymać świadczenia.   

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityk i Społecznej dokonując podziału dotacji dla  poszczególnych j.s.t. na 2016 rok oszacowało, że w gminie Jastarnia jest 407 dzieci na których wychowanie, opiekę i potrzeby wypłacone zostaną świadczenia.
Do dnia 2 czerwca 2016 r. do Ośrodka wpłynęły 263 wnioski papierowe i elektroniczne, które dotyczą 354 dzieci. Do MOPS systematycznie wpływają kolejne wnioski.

Decyzja o skorzystaniu z programu Rodzina 500 plus jest indywidualną decyzją rodziców i opiekunów. Program cieszy się bardzo dużą popularnością. Świadczy o tym fakt, że rodzice i opiekunowie złożyli do tej pory już ponad 2,4 mln wniosków o świadczenie wychowawcze. Do rodzin trafiło ponad 1,3 mld zł (Informacja na dzień 20 maja, najnowsze dane na temat realizacji programu będą znane na początku przyszłego tygodnia).

Szacuje się, że w 2016 roku z Programu Rodzina 500 plus skorzysta 2,7 mln rodzin i 3,7 mln dzieci. Należy wiec stwierdzić, że już znaczna część uprawnionych rodzin korzysta z programu.
Program funkcjonuje od 1 kwietnia, ale można dołączyć do niego w dowolnym terminie. Wczoraj w ministerstwie rusza akcja informacyjna przypominająca rodzinom i opiekunom, że jeśli złożą wniosek w ciągu pierwszych 3 miesięcy  tj. do 1 lipca 2016, to otrzymają wyrównanie wstecz od 1 kwietnia. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Informację na ten temat można znaleźć tutaj


Jeśli więc w niektórych miejscowościach jeszcze nie wszyscy uprawnieni złożyli wniosek o przyznanie świadczenie, to nie oznacza to, że nie zrobią tego w niedługiej przyszłości. Celem programu Rodzina 500 plus jest wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci, liczymy więc, że z tego rozwiązania skorzystają wszyscy zainteresowani rodzice i opiekunowie.  

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na bieżąco monitoruje realizację Programu. Od startu programu minęło zaledwie 2 miesiące dlatego w tej chwili trudno jest mówić o ewentualnych oszczędnościach budżetu państwa. Będzie można o nich mówić co najmniej po upływie 3 miesięcy od jej wprowadzenia. Natomiast ocena funkcjonowania Programu zostanie dokonana po roku od jej wprowadzenia.   

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło szereg wielokierunkowych działań, aby informacja o programie Rodzina 500 plus dotarła do rodziców i opiekunów w całej Polsce. Ministerstwo przed uruchomieniem programu, a także w jego trakcie prowadziło i ciągle prowadzi akcję informacyjną.   

Informacja o programie propagowana była choćby poprzez stronę internetową ministerstwa, na której na bieżąco informujemy i informowaliśmy o przebiegu prac nad projektem, konsultacjach społecznych, pracach legislacyjnych, wejściu w życie ustawy, uruchomieniu programu. Informowaliśmy również poprzez media społecznościowe czy spoty promujące program „Rodzina 500+”, które zostały wyemitowane w następujących stacjach telewizyjnych: TVP 1, TVP 2, TVN, TVN 24, POLSAT, TV TRWAM. Od 1 marca br. w MRPiPS została uruchomiona także infolinia dotycząca programu „Rodzina 500+”. Infolinie zostały uruchomione również we wszystkich urzędach wojewódzkich. Ponadto 1 kwietnia uruchomiono mobilne punkty informacyjne - Busy 500plus. W tych punktach pracownicy Urzędów Wojewódzkich udzielają porad i odpowiadają na pytania na temat programu „Rodzina 500plus”. Pomagają także w wypełnieniu wniosku. Akcja trwa do końca czerwca.

Należy wyjaśnić, że miejscowości nadmorskie jakimi są Puck i Jastarnia są specyficznymi miejscami jeśli chodzi o realizację programu Rodzina 500 plus. Szacując liczbę osób, którzy uprawnieni są do skorzystania z programu brano pod uwagę miejsce ich zameldowania a nie zamieszkania. W praktyce oznacza to, że część osób, które formalnie zameldowane są na terenie np. Pucka faktycznie mogą zamieszkiwać w innych częściach Polski i właśnie w tych miastach ubiegać się o przyznanie świadczenia wychowawczego. Stąd też może pochodzić dysproporcja między szacunkową liczbą osób, które mogą skorzystać z programu a liczbą osób, które do tej pory złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: