submenu
content

Wyjaśnienie do artykułu w Dziennik Gazeta Prawna „Firmy nie chcą płacić za ciężarne na zastępstwie” z 25 lipca 2016 r.

27-07-2016

W związku z artykułem pt. „Firmy nie chcą płacić za ciężarne na zastępstwie” opublikowanym 25.07.2016 r. w Dziennik Gazeta Prawna wyjaśniamy, że:

 

W artykule zostały poruszone kwestie związane z propozycjami zmian zawartymi w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw.

 

Odnosząc się do propozycji, aby umowa o pracę z pracownicą wykonującą pracę tymczasową przedłużała się do dnia porodu, jeżeli miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży (analogiczna propozycja dotyczy pracownic zatrudnionych zgodnie  z przepisami Kodeksu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony na zastępstwo), informujemy, iż będziemy dążyć do wypracowania takiego rozwiązania prawnego, aby przedłużanie umowy do dnia porodu pracownicy tymczasowej, a także pracownicy zatrudnionej na zastępstwo na podstawie Kodeksu pracy, z jednej strony właściwie chroniło pracownice w ciąży, z drugiej zaś nie stanowiło nadmiernego obciążenia dla pracodawców, agencji pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników.

 

W kwestii regulacji dotyczących urlopu wypoczynkowego pracowników tymczasowych należy wskazać, że obecne rozwiązania prawne przewidują istotne odrębności w stosunku do przepisów zawartych w Kodeksie pracy, zarówno w zakresie nabywania prawa do urlopu przez pracowników tymczasowych, jak i zasad jego udzielania oraz obliczania wynagrodzenia za urlop. W trakcie dalszej pracy nad przepisami dotyczącymi doprecyzowania zasad obliczania wynagrodzenia urlopowego pracowników tymczasowych konieczne będzie uwzględnienie tego aspektu i przeanalizowanie potrzeby dalszego utrzymywania tej odrębności ze względu na specyfikę pracy tymczasowej. 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: