submenu
content

Wyjaśnienie do artykułu „Przez urzędników stracę pieniądze na dzieci” opublikowanym w Fakcie 6.09.2016 r.

06-09-2016

Nie jest prawdą, jak wynika z treści informacji, że Pani Ewa nie może złożyć wniosku o wypłatę świadczeń z Wielkiej Brytanii w języku polskim. W przypadku pracy i zamieszkania ojca dzieci w Wielkiej Brytanii i braku jej aktywności zawodowej w Polsce, Pani Ewa może złożyć wniosek bezpośrednio do brytyjskiej instytucji właściwej lub za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

 

Warto wyjaśnić, że kolejność pierwszeństwa w wypłacie świadczeń ustalana jest następująco: w pierwszej kolejności świadczenia przyznawane są z tytułu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek, w drugiej kolejności - z tytułu otrzymywania emerytury lub rentyi w ostatniej - na podstawie miejsca zamieszkania (art. 68 rozporządzenia 883/04). W tym miejscu warto wskazać, że państwo mające pierwszeństwo wypłaca pełną kwotę świadczeń rodzinnych (po spełnieniu kryteriów przewidzianych w jego ustawodawstwie), natomiast drugie państwo wypłaca dodatek dyferencyjny – różnicę – w przypadku, gdy kwota świadczeń w tym państwie przewyższa kwotę świadczeń w pierwszym państwie.

 

Składając wniosek o świadczenie wychowawcze, wnioskodawca powinien poinformować organ właściwy (gminę) o zatrudnieniu/zamieszkaniu członka rodziny, również w przypadku osób rozwiedzionych, w państwie, które stosuje przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, co spowoduje przekazanie wniosku do rozpatrzenia przez instytucję właściwą.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: