Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Jedynie sąd, który umieścił dziecko w pieczy zastępczej lub w innej instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, może wyrazić zgodę na pobyt dziecka w domu (np. przez okres wakacji letnich). Wówczas, również na mocy rozstrzygnięcia sądu, w okresie tego urlopowania, możliwe jest przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na takie dziecko.
"Urlopowanie" przez sąd jest de facto zmianą postanowienia o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej i stosowane jest w wyjątkowych przypadkach.
W przypadku, gdy zgoda na pobyt w domu rodzinnym na np. weekend jest wydawana decyzją dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej, brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej do przyznania świadczenia wychowawczego rodzicowi dziecka.
Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. „Umieszczone”, oznacza formalne zobowiązanie do pobytu - np. prawomocne orzeczenie sądu.