submenu
content

Wyjaśnienia w związku z pojawiającymi się zarzutami wobec Programu „Rodzina 500 plus”

22-05-2017

500 Plus zachęca do kombinowania i fałszowania zarobków, by się do niego załapać.

 

Program został tak skonstruowany, by do minimum ograniczyć możliwości nadużyć. Dlatego m.in. zrezygnowano z kryterium dochodowego. Jego wyliczanie wiązałoby się z ingerencją w finanse rodzin. Zyski z jego wprowadzenia byłyby wielokrotnie mniejsze, niż koszty sprawdzania dochodów.

Nie można zarzucać programowi, że ktoś zechce wykorzystać go niezgodnie z prawem.

 

500 Plus nie pomaga matkom, które samotnie wychowują jedno dziecko.

 

Program „Rodzina 500 plus” nikogo nie dyskryminuje. Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko dotyczy zarówno samotnych rodziców, jak i rodzin. 500+ na drugie i kolejne dzieci jest bez kryterium.  Liczba rodzin spełniających kryterium dochodowe na pierwsze dziecko wynosi 1 558 tys. co stanowi 60 % ogółu wszystkich rodzin pobierających świadczenie. Są wśród nich samotne matki. Na początku tego roku świadczenie wychowawcze otrzymywało 388 tys. osób samotnie wychowujących dzieci - to w sumie wydatki 2,8 mld zł od początku istnienia programu.

 

500 Plus pomaga za to zamożnym, wielodzietnym rodzinom.

 

Program „Rodzina 500 plus” w swoim założeniu jest powszechnym wsparciem, skierowanym do wszystkich rodzin, decydujących się na wychowywanie dzieci. Podobne programy funkcjonują w większości państw UE. 500+ nie jest programem socjalnym i ma służyć zwiększeniu dzietności.

 

500 Plus nie ma zagwarantowanego finansowania.

 

Program „Rodzina 500 plus” ma w pełni zagwarantowane finansowanie, zapisane w ustawie budżetowej. Mamy lepsze wpływy z podatku VAT i z podatku CIT; finanse publiczne są stabilne. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: