Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
1 października 2017 r. wejdą w życie przepisy ustawy obniżającej powszechny wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Przepisy tej ustawy uregulowały także sytuację prawną osób pobierających obecnie świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Nowe przepisy chronią prawa osób, którym zostały przyznane te świadczenia. Oznacza to, że osoby, które 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy emerytury pomostowej, będą mogły je otrzymywać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.
O zachowaniu prawa do tych świadczeń osoby te zostaną powiadomione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto ZUS poinformuje je o obowiązujących od 1 października 2017 r. warunkach nabywania prawa do emerytury i możliwości zgłoszenia wniosku o emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego.
Zasadniczą ideą zmian w systemie emerytalnym jest umożliwienie ubezpieczonym podjęcia swobodnej decyzji co do terminu przejścia na emeryturę. Zatem będą oni mogli zachować prawo do świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego aż do dnia, w którym osiągną podwyższony wiek emerytalny, albo podjąć decyzję o przejściu na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn.
W przypadku podjęcia przez ubezpieczonego decyzji o przejściu na emeryturę, po rozpatrzeniu jego wniosku przez ZUS, zacznie on otrzymywać emeryturę powszechną, a przestanie pobierać wypłacane dotychczas świadczenie przedemerytalne, emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.