Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Rozpatrywanie wniosków i podpisywanie umów o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej oraz założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do spółdzielni, a także o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy chwilowo wstrzymane. Powód? Konieczność wydania nowych rozporządzeń. Dotychczasowe przestały obowiązywać. Projekty aktów wykonawczych trafiły już do konsultacji.
W efekcie wejścia w życie 1 lipca ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”, zawierającej m.in. zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, moc obowiązującą utraciły dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze z nich dotyczyło dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Drugie rozporządzenie regulowało zaś kwestie związane z przyznawaniem środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.
W wyniku nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy powstała potrzeba wydania nowych aktów wykonawczych, ponieważ dotychczasowe regulacje uniemożliwiałyby skorzystanie ze środków nowym uprawnionym osobom lub podmiotom.
Nowe rozporządzenia określą warunki przyznawania środków dla wszystkich uprawnionych – zarówno tych dotychczasowych, jak i nowych adresatów wspomnianych form wsparcia. Przypomnijmy, że w myśl nowych rozwiązań ustawowych o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych – oprócz dotychczas uprawnionych – mogą ubiegać się opiekunowie osób niepełnosprawnych. Umożliwiono również zatrudnianie opiekunów osób niepełnosprawnych na refundowanych stanowiskach pracy. O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy na preferencyjnych zasadach mogą ubiegać się żłobki i kluby dziecięce, które utworzą stanowiska pracy związane z opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych, o ile będą realizować usługi rehabilitacyjne na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Co ważne, oba projektowane rozporządzenia nie zmieniają rozwiązań w stosunku do osób
i podmiotów, które zawarły umowy na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń, jak też w odniesieniu do istniejących instrumentów.
Aktualnie oba projekty nowych rozporządzeń znajdują się w konsultacjach międzyresortowych. Możliwość zgłaszania ewentualnych uwag mija 12 lipca. Po ich otrzymaniu i rozpatrzeniu projekty rozporządzeń zostaną niezwłocznie przedłożone do podpisu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało do powiatowych urzędów pracy pismo zalecające wstrzymanie rozpatrywania wniosków, jak i podpisywania umów do czasu wejścia w życie nowych rozporządzeń.
Dotyczy to również podpisywania umów z osobami, które przed 1 lipca dowiedziały się z PUP o tym, że ich wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a data podpisania umowy o dofinansowanie przypada po 30 czerwca. Nie rodzi to jednak po stronie bezrobotnego żadnych konsekwencji związanych
ze składaniem nowych dokumentów, wyjaśnień czy też koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów. Jest to wyłącznie czasowe przesunięcie terminu podpisania umowy o dofinansowanie do momentu wejścia w życie projektowanych rozporządzeń.
Podkreślenia wymaga, że w odniesieniu do tych umów, które zostały podpisane do dnia 30 czerwca, wypłaty środków nie powinny być wstrzymane, ponieważ w dniu podpisywania umów obowiązywały postanowienia dotychczasowych rozporządzeń.