Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych 7 lipca 2017 r. skierował do Wojewodów pismo z prośbą o określenie potrzeb finansowych na realizację zadania w zakresie orzekania o niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności.
Wojewodowie, po zebraniu danych dotyczących potrzebnych środków finansowych, przekazali informacje do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zapotrzebowaniu środków w wysokości 23 mln zł. Na podstawie przedłożonych informacji przystąpiono do prac nad podziałem środków z rezerwy celowej. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierował wniosek do Ministra Finansów z prośbą o zwiększenie dotacji celowej i wydatków bieżących jednostek budżetowych z przeznaczeniem na finansowanie działalności zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Równocześnie każdy z Wojewodów został poinformowany o przyznanych kwotach dotacji celowej i wydatków bieżących jednostek budżetowych oraz o obowiązku wystąpienia z formalnym wnioskiem do Ministra Finansów o zwiększenie planu wydatków w ich budżetach.
Decyzją Ministra Finansów środki na działalność zespołów zostały przekazane 22 września 2017 r.
Zgłoszone zapotrzebowanie było większe o 10% od posiadanego limitu środków, przy jednoczesnym spadku wydawanych orzeczeń w skali całego kraju.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046, ze zm.) samorząd powiatowy może dofinansować działalność w zakresie realizacji zadania orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ze środków własnych. Nie powinno być zatem problemów w stabilności i ciągłości pracy powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.