submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem The New York Times z 31 grudnia 2017 r. “Even in Poland, Workers’ Wages Flow to North Korea”

02-01-2018

W związku z artykułem The New York Times z 31 grudnia 2017 r. “Even in Poland, Workers’ Wages Flow to North Korea” oraz informacjami o tym artykule opublikowanymi wczoraj i dziś na onet.pl. wprost.pl, wp.pl wyjaśniamy.

 

Ze względu na sytuację praw człowieka w KRLD, przyjmowane rezolucje i sankcje ONZ, a także w szerszym kontekście wydarzeń na Półwyspie Koreańskim praca obywateli KRLD jest od dłuższego czasu przedmiotem zainteresowania polskich władz, zarówno w kontekście redukowania liczby pracowników, jak i analizy zasad i warunków ich pracy w Polsce. Rząd w żadnym stopniu nie wspiera i nie inspiruje zatrudniania pracowników KRLD w Polsce.

 

Polska realizuje rezolucje RB ONZ i dodatkowe sankcje autonomiczne UE w sprawie pracowników z KRLD. Po 5 sierpnia  2017 r.[1] nie zostało wydane przez wojewodów żadne zezwolenie na pracę dla obywateli KRLD w Polsce.

 

Od 5 sierpnia 2017 r. wojewodowie uchyli 74 wcześniej wydane zezwolenia na pracę dla obywateli KRLD.

 

W całym 2017 r. wojewodowie wydali 186 zezwoleń na pracę dla obywateli KRLD (ostatnie w dniu 24.07.2017), co - wg wstępnych danych za rok 2017[2] - stanowi ok. 0,08% ogółu zezwoleń na pracę cudzoziemców wydanych przez wojewodów na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jednocześnie, już od 2016 r. polskie placówki dyplomatyczno-konsularne nie wydały żadnej wizy w celu wykonywania pracy obywatelom KRLD w Polsce. W rezultacie już wcześniej zatrzymany został napływ nowych pracowników z KRLD do Polski.

 

MRPiPS na bieżąco monitoruje kwestię wydawania i uchylania zezwoleń na pracę dla obywateli KRLD przez wojewodów. Po przyjęciu rezolucji 2371 RB ONZ z 5 sierpnia 2017 r. procedowane były stosowne zmiany przepisów prawa polskiego, które dodają podstawę odmowy wydania zezwolenia na pracę przez wojewodę, gdy wymagają tego zobowiązania wynikające z postanowień ratyfikowanych umów międzynarodowych obowiązujących Rzeczpospolitą Polską; wejdą one w życie w lutym br.

 

Kwestia obywateli KRLD pracujących w Polsce jest przedmiotem regularnych konsultacji międzyresortowych z udziałem właściwych ministerstw i urzędów centralnych (m.in. MSZ, MRPiPS, MSWiA, GIP, UdsC, Straż Graniczna). Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się w MSZ 20 października 2017 r., a kolejne jest planowane na początku stycznia 2018 r.



[1] Pierwsza rezolucja RB ONZ odnosząca się do zmniejszania zatrudnienia obywateli KRLD.

[2] Oficjalne dane będą znane na początku lutego br. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: