submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Najubożsi nie zawsze dostają 500+”, Rzeczpospolita, 10.01.2018 r.

10-01-2018

W związku z artykułem  ”Najubożsi nie zawsze dostają 500+” opublikowanym w Rzeczpospolitej 10.01.2018 r.  wyjaśniamy:

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2017, poz. 1851 z późn. zm.), w przypadku utraty dochodu, ustalając prawo do zależnego do dochodu świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, nie uwzględnia się dochodu utraconego.

 

Jednocześnie należy podkreślić, że ustawowe pojęcie „utrata dochodu” zostało jednoznacznie zdefiniowane w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, a zawarty w tym przepisie katalog okoliczności uznawanych za oznaczające utratę dochodu, jest katalogiem zamknięty.   

Ponadto należy wskazać, że z zamkniętym katalogiem okoliczności uznawanych za utratę dochodu koresponduje, określony w art. 2 pkt. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, katalog okoliczności uznawanych za uzyskanie dochodu.

Powyższe oznacza, że rozszerzenie katalogu okoliczności uznawanych za utratę dochodu o dodatkowe przypadki, wiązałoby się również z koniecznością takiego samego uzupełnienia analogicznego katalogu okoliczności uznawanych za uzyskanie dochodu.

Taka zaś zmiana po stronie katalogu okoliczności uznawanych za uzyskanie dochodu, w wielu przypadkach, w wyniku konieczności doliczenia dodatkowego dochodu uzyskanego do dochodu rodziny i przekroczenia kryterium dochodowego, spowodowałaby z kolei utratę prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

 

W związku z powyższym, nie są obecnie prowadzone prace nad zmianą przepisów dotyczących ustalania dochodu rodziny, w tym rozszerzeniem ww. katalogów okoliczności uznawanych za utratę/uzyskanie dochodu.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: