submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem Puls Biznesu „Bezrobocie młodych kłuje w oczy” z 10.01.2018 r.

10-01-2018

W związku z artykułem opublikowanym w Pulsie Biznesu 10 stycznia 2018 r. „Bezrobocie młodych kłuje w oczy”, MRPiPS informuje:

 

Należy podkreślić, że wskaźnik bezrobocia młodych ludzi spada. Jak wskazują wyniki prowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, stopa bezrobocia osób w wieku 15-24 lata wynosiła w Polsce w 2003 r. - 43%, w roku 2006 - 29,8%, w 2010 - 23,7%, a w 2016 r. – 17,7%.

Zmniejsza się również odsetek młodych w strukturze zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych – do końca 2000 r. młodzi stanowili ok 1/3 bezrobotnych, w końcu listopada 2017 r. 13%.

 

Nie bez wpływu na wyraźną poprawę sytuacji osób młodych jest fakt, że Polska jest jednym z krajów, które realizują Gwarancje dla młodzieży. Jest to inicjatywa skierowana do państw członkowskich Unii Europejskiej, zawierająca postulat zapewnienia młodym ludziom w wieku do 25 lat - którzy nie mają zatrudnienia, ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu - dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. Gwarancje dla młodzieży finansowane są ze środków krajowych (Fundusz Pracy) oraz unijnych (Europejski Fundusz Społeczny oraz „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych” – dodatkowe środki europejskie na wsparcie regionów o najwyższej stopie bezrobocia młodzieży).

Należy podkreślić, że osoby młode, które zarejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotni mogą na bieżąco korzystać z szerokiego spektrum wsparcia określonego w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065, z późn. zm.). W przypadku osób młodych szczególnie istotne są te usługi i instrumenty rynku pracy, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego, tj.: staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, dofinansowanie studiów podyplomowych, dofinansowanie kosztów egzaminów oraz kosztów uzyskania licencji, pożyczka szkoleniowa, stypendium na kontynuowanie nauki, prace interwencyjne, wsparcie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Młodzi  bezrobotni, którym niezbędne jest wsparcie niestandardowe mogą wziąć udział w programie specjalnym, który umożliwia elastyczne podejście do procesu aktywizacji zawodowej, dzięki wykorzystaniu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb tych osób.

 

O skali koncentracji służb zatrudnienia na osobach młodych w Polsce może świadczyć fakt, że choć bezrobotni do 25 r. ż. stanowią obecnie ok. 13% bezrobotnych ogółem, ich udział wśród aktywizowanych bezrobotnych w okresie styczeń - listopad 2017 r. wynosił prawie 30%, czyli był 3-krotnie wyższy. Osoby do 30 r. ż. stanowiąc 26,8% bezrobotnych w końcu listopada 2017 r. równocześnie stanowią połowę aktywizowanych bezrobotnych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: