Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z artykułem opublikowanym w Rzeczpospolitej 2.02.2018 r. „Za życiem” wspiera finansowo, MRPiPS informuje:
Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na dzień dzisiejszy przewiduje i daje możliwość skorzystania poza jednorazowym świadczeniem w wysokości 4 000 zł skierowanym do rodzin, gdzie urodziło się dziecko, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, z wielu innych form wsparcia i rozwiązań, które zostały wprowadzone w oparciu o ustawy związane z realizacją programu.
Realizacja Programu wymagała zmian ustawowych, które zostały opracowane w dwóch pakietach. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” jest I etapem realizacji tego programu. Dała ona możliwość skorzystania z różnych form wsparcia z zakresu:
- wsparcia osób niepełnosprawnych przez rozwój formy pomocy jaką są mieszkania chronione, w tym mieszkania wspierane i treningowe,
- wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych w realizacji codziennych obowiązków,
- wspierania aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych,
- wzmocnienia profilaktycznego aspektu zadań asystenta rodziny przez wsparcie realizacji przydzielonego mu zadania polegającego na koordynacji poradnictwa dla kobiet w ciąży i ich rodzin,
- wprowadzenia szczególnego rodzaju programu polityki zdrowotnej, dedykowanego wyłącznie wykonaniu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”,
- wsparcia uczennic w ciąży oraz zapewnienia zwiększonej liczby zajęć wczesnego wspomagania dzieci oraz skoordynowanie pomocy na terenie powiatu.
Obecnie trwają prace nad zmianą Uchwały w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, które stwarzają szersze możliwości rozwiązania problemów rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem.
Istotą projektowanych rozwiązań jest stworzenie mechanizmów wsparcia dla rodzin w zakresie, m.in.:
- usług wspierających i rehabilitacyjnych przez prowadzenie zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowej,
- uprawnienia osób ubezpieczonych chorobowo do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia,
- korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy, w tym telepracy.
Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” ma charakter międzyresortowy. Sprawozdanie z realizacji Programu w 2017 r., zgodnie z § 3 ust. 1 uchwały nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. poz. 1250), zostanie przygotowane w terminie do dnia 30 czerwca 2018 r.
Odnosząc się do kwestii pozyskiwania informacji na temat programu, należy podkreślić, że na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak również Ministerstwa Zdrowia zamieszczony został Informator „Za Życiem”.
W ramach Konsultacji + realizowanych od 1 marca 2017 r. w całym kraju miały miejsce liczne spotkania robocze m.in.: w warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. W spotkaniach tych wzięło udział ponad 6 tys. osób. Wśród nich znaleźli się rodzice dzieci niepełnosprawnych, przedstawiciele samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. W 2017 r. odbywały się także konferencje regionalne, które miały na celu upowszechnienia działań związanych z wprowadzeniem programu.
Ponadto program „Za życiem” był promowany w ogólnopolskich mediach, w internecie, programach radiowych i telewizyjnych, w formie wywiadów i spotów reklamowych. Zostały wydane materiały promocyjne w formie publikacji programu oraz ulotek.