submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem: „Ministerstwo szefa MOPS chwali, wojewoda chce odwołać. Zamęt w łódzkiej opiece społecznej”, ŁódźOnet.pl, z dnia 9 kwietnia 2018 r.

13-04-2018

W związku z artykułem „Ministerstwo szefa MOPS chwali, wojewoda chce odwołać. Zamęt w łódzkiej opiece społecznej” opublikowanym w portalu lodz.onet.pl w dniu 9 kwietnia 2018 r. wyjaśniamy:

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wypowiadało się na temat pracy Pana Dyrektora Piotra Rydzewskiego. W korespondencji w sprawie - realizowanej w ramach realizacji zadania dotyczącego monitorowania realizacji zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 187 ust.1 pkt 1 wymienionej ustawy)- resort wskazywał, że jednym z priorytetów polityki Państwa w zakresie pieczy zastępczej jest deinstytucjonalizacja, w tym promowanie rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej i realizacja standardów dotyczących wieku i liczby dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przez umieszczanie ich w rodzinnej pieczy zastępczej.

 

Jednocześnie należy wskazać, że na podstawie art. 122 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769i 1985) ust. 1 – 3 osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Wymogi powyższe nie dotyczą osób kierujących placówkami rodzinnymi.

 

Pod pojęciem „stażu pracy w pomocy społecznej” należy rozumieć okres zatrudnienia m.in. w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, których katalog zawarto w art. 6 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej, w organizacjach pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej, w wydziale polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, pod warunkiem, że osoba realizowała zadania określone w ustawie o pomocy społecznej. Świadczenie pracy w pomocy społecznej związane jest zatem ściśle z wykonywaniem zadań na podstawie ustawy o pomocy społecznej. W każdym przypadku należy zatem przeanalizować zadania, jakie były powierzane osobie w ramach obowiązków służbowych.

 

Ocena spełniania warunków określonych w art. 122 ustawy o pomocy społecznej należy do wojewody, w ramach nadzoru nad wykonywaniem zadań z zakresu pomocy społecznej.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: