Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ze względu na znaczące wahania liczby urodzeń z miesiąca na miesiąc, MRPiPS analizuje zmiany w dłuższym okresie, niż tylko w ujęciu miesięcznym.
Wnioskowanie na temat zmiany trendu na podstawie danych za pierwsze miesiące 2018 roku jest przedwczesne. MRPiPS podziela opinię wyrażoną w jednym z artykułów, że z ostatecznymi wnioskami należy wstrzymać się do publikacji kolejnych danych.
Ponadto warto pamiętać, że o potencjale demograficznym nie świadczy jedynie bezwzględna liczba urodzeń, ale współczynnik dzietności, który odnosi liczbę urodzeń do liczby kobiet w wieku rozrodczym. Nie zmieniający się poziom urodzeń przy spadającej liczbie kobiet w wieku rozrodczym jest dobrym sygnałem odnośnie wzrostu dzietności.
W 2017 r. według szacunków GUS współczynnik dzietności wyniósł 1,45 i był wyższy o 0,09 p. niż w 2016 r. i o 0,14 niż w 2015 r. Z bardziej konkretnymi wnioskami należy zatem poczekać do momentu opublikowania współczynnika dzietności za 2018 r.
Jak podaje GUS, w lutym 2018 r. urodziło się 29 tys. dzieci, o 2,2 tys. dzieci mniej niż w lutym ubiegłego roku (31,2 tys.), zaś o 700 mniej niż w lutym 2016 r.