submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Poprawcie tę ustawę”, FAKT, 15.05.2018 r.

15-05-2018

W związku z artykułem „Poprawcie tę ustawę”,FAKT, z dnia 15.05.2018 r.  MRPiPS wyjaśnia:

 

     zabezpieczeniem osób pobierających emerytury i renty, w tym również renty socjalnej, których świadczenia podlegają egzekucji jest istniejąca w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych instytucja tzw. „kwoty wolnej od potrąceń”. Określa ona procentową część świadczenia niepodlegającą egzekucji (potrąceniom). Zasada ta obok maksymalnej kwoty potrącenia z emerytury lub renty, określonej w tej ustawie, stanowi gwarancję wypłaty ubezpieczonemu części świadczenia. Przepisy te są jednym z fundamentów społecznego charakteru systemu emerytalnego i mają za zadanie przeciwdziałać, a także ograniczać ubóstwo osób starszych lub niezdolnych do pracy.

 

     Należy bowiem zaznaczyć, że Kodeks postępowania cywilnego ustanowił zasadę poszanowania praw dłużnika i zapewnienia mu minimum egzystencji przez ograniczenie egzekucji komorniczej z wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń periodycznych o podobnym charakterze, a także emerytur i rent oraz świadczeń okresowych, które stanowią podstawę egzystencji dłużnika.

 

     Obecnie w Senacie RP procedowana jest ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje m.in. podwyższenie kwot wolnych od egzekucji komorniczej. Proponuje się by kwota wolna od potrąceń i egzekucji z emerytur i rent w przypadku potrąceń należności innych niż świadczenie alimentacyjne wynosiła 825 zł (obecnie 772,35 zł), a w przypadku np. potrącania należności z tytułu nienależnie pobranych

świadczeń, wynosiła 660 zł (obecnie 617,88 zł). Tak ustalone kwoty wolne będą corocznie podlegać waloryzacji. Przewiduje się, że ww. przepisy wejdą w życie w dniu 1 lipca 2018 r.

 

     Reguły postępowania obowiązujące w przypadku dokonywania potrąceń (egzekucji) z emerytur i rent powinny być tak skonstruowane, aby uwzględniać zarówno interesy wierzyciela, jak i interesy dłużnika, który w wyniku potrąceń dokonanych z emerytury (renty) nie może pozostać bez środków do życia, ale nie może też być zwolniony z obowiązku spłaty zadłużenia.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: