Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z artykułem „Całe życie wychowywałam niepełnosprawnego syna. Mam 65 zł emerytury”, FAKT, MRPiPS wyjaśnia:
Zasady nabywania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.). Po osiągnięciu określonego w przepisach wieku emerytalnego każdy ubezpieczony ma prawo złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Organem wydającym decyzję w sprawie prawa do emerytury i ustalenia jej wysokości jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zadania związane z ustalaniem uprawnień do świadczeń są realizowane przez ZUS przy zachowaniu zasad określonych obowiązującymi przepisami.
Obowiązujące regulacje prawne nie przewidują możliwości władczego wkraczania przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kompetencje zastrzeżone dla Zakładu jako osoby prawnej. Tym samym nie posiada on kompetencji do ustalania w indywidualnych sprawach uprawnień obywateli do określonych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, ani sprawdzania prawidłowości tych ustaleń poczynionych przez organ rentowy. Ministerstwo może natomiast zwrócić się do ZUS o zbadanie indywidualnej sprawy w trybie nadzoru – w oparciu o posiadane przez Zakład dokumenty i informacje.
Mając na względzie powyższe, uprzejmie informujemy, że MRPiPS skierowało do Gabinetu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prośbę o zbadanie w trybie nadzoru przedstawionej w artykule prasowym sprawy indywidualnej oraz o udzielenie resortowi w tym zakresie stosownych wyjaśnień.