Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z artykułem opublikowanym na portalu money.pl „Rodziny bez 500+. Dzwonią, piszą listy, proszą urzędników i nic - przegrywają z powolną biurokracją” MRPiPS wyjaśnia:
z powodu niskiej rozpatrywalności wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenie wychowawcze (500+) przez marszałków województw, w sprawach w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, podjęto decyzję o przekazaniu zadania z dniem 1 stycznia br. (na mocy ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. poz. 1428)) Wojewodom. Urzędy Wojewódzkie dokładają wszelkich starań, aby zniwelować przekazane zaległości, realizując jednocześnie na bieżąco wpływające sprawy.
Na podstawie informacji przekazanych przez Urzędy Wojewódzkie, marszałkowie województw przekazali do wojewodów w sumie 112 814 spraw dotyczących świadczenia wychowawczego. Postępowania administracyjne wszczęto w 42,75% wszystkich spraw, w 57,25% spraw nie podjęto żadnych czynności.
Odnosząc się do kwestii finansowania przejętego przez wojewodów zadania należy podkreślić, że środki na jego realizację zostały zwiększone w stosunku do roku poprzedniego o 5 mln zł. O ile otrzymane środki finansowe okażą się niewystarczające, możliwe będzie ich zwiększenie - w miarę potrzeb zgłaszanych przez Wojewodów.
Jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne warto wskazać, że ramach Urzędów Wojewódzkich utworzono specjalne komórki, dedykowane wyłącznie obsłudze spraw związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego oraz zmieniono organizację pracy, co wpływa na przyspieszenie realizacji spraw. Powstały także punkty informacyjne dla zainteresowanych obywateli, gdzie mogą dowiedzieć się o statusie swojej sprawy.
Z cotygodniowych danych wpływających do MRPiPS wynika, że na dzień 30 kwietnia br. w Urzędach Wojewódzkich w zakresie świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych w koordynacji od początku roku wydano 31 812 decyzji, co stanowi około 14% przejętych spraw. W miesiącu kwietniu br. Urzędy Wojewódzkie w zakresie świadczenia wychowawczego wydały 7 342 decyzje, a więc o 3 120 więcej niż Urzędy Marszałkowskie w miesiącu kwietniu 2017 r. (tj. 4 059). Tym samym służby wojewodów działają bardziej efektywnie i w przypadku braku zaległych spraw, bieżące wnioski realizowane mogłyby być szybciej, niż w okresie, w którym za zadanie odpowiadali marszałkowie.
Warto podkreślić, że współpraca wnioskodawcy z urzędem oraz dostarczenie dokumentów, w tym decyzji instytucji zagranicznej, ma istotny wpływ na rozpatrzenie sprawy i przyspieszenie procedur. Brak tych dokumentów w praktyce powoduje konieczność wystąpienia do instytucji zagranicznej, co wpływa na wydłużenie postępowania. Należy także zaznaczyć, że na podstawie art. 73 Kodeksu postępowania administracyjnego, stronie przysługuje prawo wglądu w akta sprawy na każdym etapie postępowania.
Odnosząc się do powołanego wyroku WSA we Wrocławiu informujemy, że zgodnie z wiedzą resortu, dotyczył on sprawy z 2016 r., prowadzonej jeszcze przez działający z upoważnienia Marszałka - Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej, która została zakończona.