submenu
content

Czym jest wolontariat na rzecz kultury i sztuki? Czy są w Polsce instytucje z tego sektora, które przyjmują osoby chcące zaangażować się społecznie? Na czym polega praca ochotników? Oraz jakie korzyści może czerpać zatrudniająca ich organizacja? Na te pytania uzyskają odpowiedzi osoby, które 3 lub 4 września w godz. 10-20 odwiedzą Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie. Przez dwa dni będą tam gościły instytucje i organizacje ze świata kultury mogące się pochwalić najlepiej zorganizowanymi programami wolontariackimi. Koordynatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, korzystanie z wolontariatu w polskich instytucjach kultury nadal nie jest popularnym zjawiskiem. Dlaczego?
 

Powszechnie brakuje świadomości o potencjalnych korzyściach, jakie może przynieść zaangażowanie wolontariuszy w działalność kulturalną. Z przeprowadzonej ekspertyzy wynika, że są dwie kategorie instytucji wykazujących nikłą tendencję do korzystania z pomocy ze strony wolontariuszy – muzea i domy kultury, szczególnie te położone w gminach o charakterze miejsko-wiejskim lub wiejskim. Te ostatnie bardzo często muszą się też zmagać z brakiem wsparcia ze strony jednostki administracji lokalnej, która powołała je do życia. Zdarza się też, że pracownicy instytucji nie rozumieją, jaką rolę w strukturze ich organizacji miałby pełnić wolontariusz, nie widzą korzyści, które niesie ze sobą jego obecność. Przeciwnie, obawiają się o swoją pozycję. Dlatego bardzo wiele zależy od osobowości, siły woli, chęci i wiedzy dyrektora takiej instytucji.
 

- Chcemy wykorzystać koordynowane przez nas dni do tego, by mówić, jak wiele dobrego mogą wnieść do danego miejsca osoby zaangażowane społecznie. A także pokazać potencjalnym wolontariuszom, ile pozytywnych wyzwań czeka na nich, jeżeli zdecydują się na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu, jak wolontariat w kulturze – tłumaczy Kamila Rola z MKiDN. 
 

3 i 4 września na terenie Pawilonu będzie można spotkać przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, a także osoby z organizacji pozarządowych działających na rzecz kultury, które realizują projekty w oparciu o współpracę z wolontariuszami. W Pawilonie będzie można porozmawiać i dowiedzieć się, jakie doświadczenia mają ochotnicy działający w tym sektorze oraz skorzystać z debat, warsztatów, gier i wystaw, które dla odwiedzających przygotowali organizatorzy.


Wydarzenia, w których będzie można uczestniczyć, odwiedzając Pawilon podczas dni poświęconych wolontariatowi w kulturze i sztuce to m.in.:

• Prezentacja inicjatyw kulturalnych realizowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki przy wsparciu wolontariuszy;
• Udział w inicjatywie „Cały Wawer czyta dzieciom” prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer;
•  „Chłopska szkoła biznesu” – gra planszowa organizowana przez Małopolski Instytut Kultury;
• Konferencja pt. „Wolontariat w polskich instytucjach kultury: bariery rozwoju, potencjalne korzyści dla instytucji, społeczności lokalnych i samych wolontariuszy”, organizowana przez Instytut Spraw Publicznych (przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego);
• Animacje kulturowe – gry, zabawy integracyjne i twórcze – realizowane z udziałem wolontariuszy  Fundacji Promocji i Wspierania Twórczości Convivo, a także w zajęcia plastyczne, gry logiczne i konkursy przygotowane przez Klub Kultury „Marysin”
• Spotkanie z koordynatorką projektu „Staże w instytucjach kultury” z  Narodowego Centrum Kultury;
• Przedstawienie inicjatyw realizowanych z udziałem wolontariuszy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie;
• Spotkanie z wolontariuszami z Centrum Wolontariatu w Górze Kalwarii;
• Występ orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.


Zaproponowane przez organizatorów imprezy przeznaczone są zarówno dla osób, które myślą o zorganizowaniu wolontariatu w swoich strukturach, jak i dla tych, które planują zaangażowanie się w działalność społeczną. Dwa dni poświęcone wolontariatowi w kulturze i sztuce mają na celu prezentację tego, jak ważną rolę odgrywa on w funkcjonowaniu poszczególnych organizacji.


Więcej informacji i szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod adresem www.mkidn.gov.pl

Magdalena Fijołek
Rzecznik prasowy Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu


+48 660 696 381
+48 22 635 27 73 w. 36

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: