submenu
content

Spotkanie MISSOC zostanie zorganizowanego przez Polską Prezydencję w dniach 26-27 października 2011 r. w Krakowie.  MISSOC to istniejący od 1990 roku System Wzajemnego Informowania o Ochronie Socjalnej (Mutual Information System on Social Protection). Spotkanie ma na celu podsumowanie półrocznej pracy korespondentów, ustalenie działań na dalsze miesiące, przedyskutowanie tematów, które będą przedmiotem dalszych prac, wymianę informacji na temat reform w zakresie ochrony socjalnej wprowadzanych w poszczególnych państwach, wymianę informacji na temat nowych zjawisk, jakie pojawiają się w obszarze ochrony socjalnej.

 

MISSOC jest elektroniczną, centralną bazą aktualnych informacji na temat ochrony socjalnej w państwach członkowskich Unii Europejskiej, trzech państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegii, Islandii i Lichteinsteinu) oraz Szwajcarii. W każdym z tych państw wyznaczono po dwóch korespondentów MISSOC, odpowiedzialnych za zbieranie i uaktualnianie informacji z obszaru ochrony socjalnej. Osoby te, działając w ramach tzw. sieci korespondentów MISSOC, we współpracy z Komisją Europejską oraz Sekretariatem MISSOC tworzą bazę informacji na temat ochrony socjalnej pracowników w takich obszarach jak: finansowanie systemu ochrony socjalnej, świadczenia zdrowotne, świadczenia pieniężne z tytułu choroby, macierzyństwa/ojcostwa, inwalidztwa, starości, bezrobocia, wypadków przy pracy i chorób zawodowych, świadczenia rodzinne, opieki długoterminowej, zapewnienie minimalnych środków utrzymania. 

 

Powyższe informacje są usystematyzowane w tabelach porównawczych. Dodatkowo przygotowywane są schematy przedstawiające organizację systemów ochrony socjalnej w każdym z państw, opisy ochrony socjalnej osób prowadzących działalność na własny rachunek, a także tematyczne publikacje oraz analizy niektórych zjawisk z obszaru ochrony socjalnej - zależnie od harmonogramu prac ustalanego przez Sekretariat MISSOC na dany rok.

 

Baza informacji tworzona przez korespondentów MISSOC jest adresowana w szczególności do:

  • pracowników i przedsiębiorców, którzy przenoszą swą aktywność zawodową poza granice swego państwa,
  • obywateli, którzy przenoszą swoje miejsce zamieszkania do innego państwa,
  • studentów i środowisk akademickich zainteresowanych tematem ochrony socjalnej,
  • władz i instytucji zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw.
     

Wszystkie działania korespondentów prowadzone są za pomocą poczty elektronicznej. Jednakże dwa razy do roku, w maju i październiku, w państwach sprawujących w tym czasie Prezydencję w Unii Europejskiej, organizowane są spotkania korespondentów MISSOC.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: