Spotkanie Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich i Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
15-12-2009
Spotkanie Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich
i Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
W dniu 15 grudnia 2009 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zostało zorganizowane Ogólnopolskie Spotkanie Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich oraz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Inauguracji spotkania dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Pan Jarosław Duda pełniący funkcję Krajowego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Pan Minister omówił działania realizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2009 r.
Następnie, Pani Krystyna Wyrwicka Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MPiPS omówiła zmiany do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.
Druga część spotkania miała charakter roboczy.
Podczas spotkania omówione zostały następujące projekty aktów wykonawczych:
-
projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacji osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz kwalifikacji osób mogących takie działania prowadzić;
-
projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty”.
Prowadząca dyskusję Pani Marzena Bartosiewicz Główny Specjalista w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej przedstawiła propozycje zmian do aktów wykonawczych do ustawy i wspólnie z uczestnikami spotkania przedyskutowała opracowane przez pracowników Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich oraz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie propozycje zmian do omawianych aktów wykonawczych.
Przygotowane przez uczestników spotkania postulaty, przyczynią się do wypracowania optymalnych rozwiązań prawnych w zakresie praktycznych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W drugiej części spotkania zaprezentowane zostały przez Panią Prof. dr hab. Krystynę Skarżyńską oraz Pana Doc. dr hab. Krzysztofa Korzeniowskiego najnowsze wyniki badań dotyczące „Diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie w Polsce wobec osób starszych i niepełnosprawnych”. Badanie przeprowadzone zostało w 2009 r. przez Polską Akademię Nauk Instytut Psychologii na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Departament Pomocy i Integracji Społecznej serdecznie dziękuje wszystkim gościom za przybycie na spotkanie, przygotowanie postulatów oraz za ożywioną dyskusję w sprawie propozycji zmian aktów wykonawczych do ustawy.