Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało 28-29 listopada 2011 r. Ogólnopolską Konferencję pn. „Pomocy Tak, Przemocy Nie”.
Konferencję, w imieniu Ministra Jarosława Dudy – Krajowego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, otworzyła Krystyna Wyrwicka - Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, witając zaproszonych Gości, wśród ktróych byli Członkowie Zespołu Monitorującego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Pierwszym Prelegentem był Jakub Antoszewski – PR Manager Millward Brown SMG/KRC, który przedstawił badania realizowane na zlecenie MPiPS przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej SMG/KRC, dotyczące „Diagnozy osób stosujących przemoc w rodzinie na obszarze Polski”.
Podczas Konferencji omówiono Wytyczne do Prowadzenia Szkoleń w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, które zostały opracowane przez Członków Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a zaprezentowane przez Renatę Durdę – Kierownika Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Następnie, Sędzia Michał Lewoc - Koordynator Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Departamencie Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości, zaprezentował projekt zmian w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, nad treścią których pracuje Zespół Monitorujący do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Druga część pierwszego dnia konferencji została poświęcona zaprezentowaniu między innymi: inicjatyw, działań, kampanii społecznych, programów realizowanych przez Przedstawicieli Organizacji Pozarządowych, wchodzących w skład Zespołu Monitorującego.
Realizowane działania przedstawili:
- Urszula Nowakowska – Dyrektor Fundacji Centrum Praw Kobiet;
- Konrad Wojterkowski – Fundator Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji;
- Paula Klemińska – Konsultant w Stowarzyszeniu na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, prowadzącym Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
- Krystyna Żytecka – Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom (Rozwód, Przemoc, Głód);
- Justyna Podlewska – Koordynator Działu Prawnego w Fundacji Dzieci Niczyje.
Pierwszy dzień Konferencji zakończył się spotkaniem Przedstawicieli Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z Przedstawicielami Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Podczas drugiego dnia Konferencji zostały zaprezentowane działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez pozostałych Przedstawicieli Fundacji i Stowarzyszeń wchodzących w skład Zespołu Monitorującego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
O realizowanych inicjatywach mówili:
- Mirosława Kątna – Przewodnicząca Zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka;
- Jakub Śpiewak – Prezes Fundacji Kidprotect.pl;
- Alicja Łabęcka – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Godne Życie dla Dzieci”;
- Renata Durda - Kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” ,Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W drugiej części Konferencji zaprezentowane zostały Projekty nagrodzone w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Budowaniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Omówiono realizację następujących Projektów:
- „Bezpieczna Rodzina w Powiecie Średzkim” – Bernadeta Staszak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej;
- „Razem Przeciw Przemocy” – Agnieszka Kuboń i Alicja Uchmanowicz – Przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku;
- „Bliżej Siebie, Dalej od Przemocy” – Tadeusz Ciesiółka – Kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Krotoszynie;
- „Mam Prawo Żyć Godnie, Nie Przemocy w Rodzinie” – Mirosław Woźniak – Dyrektor Ośrodka Wspierania Rodziny „Dom Pod Świerkiem” w Białogardzie”.
Konferencja została zakończona dyskusją oraz podsumowaniem omówionych tematów przez Dyrektor Krystynę Wyrwicką.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z załączonymi prezentacjami, które omawiane były przez Prelegentów podczas Konferencji.
W imieniu Organizatorów Konferencji dziękujemy wszystkim Prelegentom oraz zaproszonym Gościom za aktywne uczestnictwo oraz nowe inspiracje w zakresie realizowanych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.