Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencję otworzyła Pani Elżbieta Seredyn – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Pani Minister zwróciła szczególną uwagę na aspekty pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz na realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ponadto, Pani Minister Elżbieta Seredyn w imieniu Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza – Ministra Pracy i Polityki Społecznej wręczyła listy gratulacyjne laureatom nagród za najlepsze projekty w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.
Podczas konferencji, głos zabrali także Polscy Parlamentarzyści: Pani Magdalena Kochan oraz Pani Iwona Kozłowska. Panie Poseł wskazywały na konieczność zaangażowania przedstawicieli służb w systemowe podejście mające na celu niesienie skutecznej pomocy osobom i rodzinom doznającym przemocy od swoich najbliższych.
Tematyka konferencji została głownie poświęcona omówieniu roli i obowiązków poszczególnych przedstawicieli oraz służb w pracach zespołów interdyscyplinarnych/grup roboczych oraz podczas realizacji zadań wynikających z procedury „Niebieskie Karty”.
Merytoryczny blok tematyczny rozpoczął Pan Jakub Antoszewski – PR Manager Millward Brown SMG/KRC, który omówił wstępne wyniki badań realizowane na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej SMG/KRC dotyczące „Diagnozy zespołów interdyscyplinarnych/grup roboczych oraz realizacji procedury „Niebieskie Karty na obszarze Polski”.
Prezentacji roli w zespole interdyscyplinarnym przedstawiciela jednostki organizacyjnej pomocy społecznej dokonała Pani Agnieszka Górska – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka w Białymstoku. Pani Dyrektor zaprezentowała przykład dobrych praktyk na podstawie realizowanych zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy w Białymstoku.
Z ramienia przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych zabrała głos Pani Dorota Jaszczak-Kuźmińska – przedstawiciel Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, prezentując rys historyczny realizowanych zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz omawiając działania realizowane w tym obszarze przez Państwowa Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ponadto, Pani Komisarz Wanda Mende – Ekspert Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji omówiła rolę przedstawiciela Policji uwzględniając zakres obowiązków podczas realizacji procedury „Niebieskie Karty”.
Wskazując na wykonywanie zadań przez przedstawiciela oświaty w zespole interdyscyplinarnym/grupie roboczej Pani Teresa Szopińska – Naczelnik Wydziału w Departamencie Zwiększania szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej zaprezentowała również obowiązujące przepisy prawne z zakresu edukacji.
W konferencji wziął udział Pan Sędzia Michał Lewoc – Koordynator Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości, który omówił realizację zadań w zespole interdyscyplinarnym/grupie roboczej z perspektywy kuratorów sądowych. Pan Sędzia przedstawiał także dane statystyczne dotyczące realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez sądy oraz kuratorów sądowych w szczególności środków izolacji sprawców od osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji Pani Krystyna Żytecka – Prezes Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom” (rozwód, przemoc, głód) omówiła pracę zespołu interdyscyplinarnego na przykładzie Miasta Warszawy w Dzielnicy Śródmieście.
Podsumowania pierwszego dnia konferencji dokonała Pani Krystyna Wyrwicka – Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Drugi dzień konferencji rozpoczęła Pani Marzena Bartosiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prezentując założenia Programu Operacyjnego „Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie i Przemocy ze Względu na Płeć” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Został także omówiony przez Panią Iwoną Matysiak – Starszego Specjalistę w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.
Ponadto, zaprezentowane zostały Projekty nagrodzone w ramach w/w Programu Osłonowego.
Omówiono realizację następujących Projektów:
Konferencja została zakończona podsumowaniem omówionych tematów przez Panią Dyrektor Krystynę Wyrwicką.
W imieniu Organizatorów Konferencji Dziękujemy Państwu za nowe pomysły, inspiracje i wyzwania w zakresie współpracy w ramach zespołów interdyscyplinarnych/grup roboczych oraz realizacji procedury
„Niebieskie Karty”
Jesteśmy zaszczyceni, że wzięliście Państwo udział
w Naszej Konferencji.
Poniżej umieszczamy prezentacje, wykorzystane podczas konferencji: