Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Prezydent RP Andrzej Duda, minister Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda 11 maja br. zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.
- Ogromnie się cieszę, że nie będzie przymusu pracy ‒ jak mówiliśmy: pracy do śmierci. Że będzie to prawo godnego wyboru możliwości przejścia na emeryturę. – powiedział podczas inauguracji kampanii prezydent RP Andrzej Duda.
Kampania informacyjna będzie trwała do połowy czerwca. Jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta RP oraz NSZZ "Solidarność". W ramach kampanii zaplanowano spotkania w każdym województwie, podczas których przedstawione zostaną główne założenia zmian, zasady emerytalne oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń. Pierwsze spotkania odbędą się 18 maja.
- Dajemy Polakom wolność wyboru, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzję o przejściu na emeryturę, każdy powinien podjąć sam, biorąc pod uwagę chociażby swój stan zdrowia, sytuację w pracy, sytuację rodzinną, czy oczekiwania, co do wysokości emerytury. Ustawa określa jedynie minimalny wiek emerytalny, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Emerytura to bowiem prawo, a nie obowiązek. – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
- Dzięki kampanii społecznej każdy będzie mógł się dowiedzieć, co stanie się po wprowadzeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny. Ale to także mówienie o tym, że nie tylko sama dłuższa praca przyniesie nam satysfakcję w postaci wyższej emerytury. Odprowadzanie składek na ubezpieczanie społeczne gwarantuje nam wyższą emeryturę. – dodał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Ważnym partnerem będzie ZUS, gdzie są tworzone warunki do sprawdzenia, jaka będzie wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnieciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, podczas pracy dłużej. Pomogą w tym doradcy emerytalni oraz specjalny kalkulator dostępny online.
Zmiany dot. przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października 2017 r.