submenu
content

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego przysługującego pracownikowi, stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
W przypadku, jeżeli niezdolność do pracy nastąpi przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego wówczas do wyliczenia podstawy wymiaru bierze się wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych ze środków pracownika. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia pracowników, po potrąceniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego podlega ograniczeniu. Nie może przekroczyć 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Nie ogranicza się podstawy wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia.

 

Podstawa wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami

 

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy niż 12 miesięcy uśrednia się podstawę wymiaru zasiłku biorąc pod uwagę okres ubezpieczenia (im dłuższy, tym wyższa podstawa wymiaru zasiłku) Należy podkreślić, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe w przypadku osób dobrowolnie ubezpieczonych nie może przekroczyć 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: