Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Podobnie jak w przypadku żłobka i klubu dziecięcego także instytucja dziennego opiekuna ma pomóc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (sprawowaniem opieki nad dziećmi). W czasie, gdy rodzice nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem z powodu np. pracy zawodowej, mogą je powierzyć opiece dziennego opiekuna. Opieka sprawowana jest w warunkach domowych, a czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców. Dzienny opiekun jest osobą zatrudnianą przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), instytucje publiczne, osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dzienny opiekun może również prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek (tzw. samozatrudnienie).
Dzienny opiekun sprawuje opiekę w lokalu, do którego posiada tytuł prawny, czyli np. we własnym mieszkaniu lub w wynajmowanym przez siebie lokalu, lub w lokalu udostępnionym mu przez podmiot, który go zatrudnia.
Co do zasady dzienny opiekun może sprawować opiekę nad 5 dzieci, chyba, że w grupie znajduje się dziecko w wieku poniżej 1 roku życia, dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki – wówczas dzienny opiekun może sprawować opiekę nad 3 dzieci.
Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono możliwość dla dziennego opiekuna sprawowania opieki nad maksymalnie 8 dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki – nad maksymalnie nad 5 dzieci, po spełnieniu dwóch warunków – pierwszym z nich jest zgoda wszystkich rodziców, natomiast drugim jest sprawowanie opieki nad dziećmi razem z dziennym opiekunem przez co najmniej jednego z rodziców.
WAŻNE
Przed oddaniem dziecka pod opiekę dziennego opiekuna sprawdź, czy jest wpisany do wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających. W tym celu sprawdź wybranego dziennego opiekuna tutaj lub skontaktuj się z gminą, w której pracuje dzienny opiekun). Dzienni opiekunowie, którzy są wpisani do wykazu znajdują się pod nadzorem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie warunków i jakości opieki. Dzienni opiekunowie, którzy nie są wpisani do wykazu działają nielegalnie, powierzenie dziecka opiece takiej osoby jest bardzo ryzykowne!
Jak zapisać dziecko do dziennego opiekuna?
Sprawdź, czy dzienny opiekun jest wpisany do wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (aktywny link do wykazu - https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/wykaz-dziennych-opiekunow). Przy interesującym Cię dziennym opiekunie znajdziesz dane podmiotu, który go zatrudnia, w tym numer telefonu i adres e-mail. Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udzieli Ci wszelkich wyjaśnień dotyczących możliwości zapisania dziecka.
Jeżeli w wykazie dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających nie znajdziesz tych danych, skontaktuj się z urzędem gminy na terenie której pracuje interesujący Cię dzienny opiekun.
Jakie dzieci mogą być objęte opieką dziennego opiekuna?
Opieką dziennego opiekuna mogą być objęte dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia. W przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 3 rok życia powierzone jest opiece dziennego opiekuna, rodzice tego dziecka, są zobowiązani do złożenia podmiotowi zatrudniającemu tego dziennego opiekuna oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
Ile godzin dziennie dziecko może spędzić pod opieką dziennego opiekuna?
Przepisy nie reguluje ile godzin dziennie dziecko może spędzić u dziennego opiekuna. Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna w umowie z dziennym opiekunem określa godziny jego pracy. W wykazie dziennych opiekunów i podmiotów ich zatrudniających znajduje się informacja o godzinach pracy dziennego opiekuna.
Jakie są obowiązki dziennego opiekuna w zakresie wyżywienia dzieci?
Przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nie regulujekwestii wyżywienia dzieci znajdujących się pod opieką dziennego opiekuna. Jeżeli dzienny opiekun zapewnia dzieciom wyżywienie, rodzice ponoszą za nie opłatę.
Jaki wpływ mają rodzice na opiekę nad dzieckiem przez dziennego opiekuna?
Dzienny opiekun prowadzący zajęcia z dziećmi, nad którymi sprawuje opiekę, współpracuje z rodzicami tych dzieci, w szczególności przez prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi. Dzienny opiekun może korzystać z pomocy rodziców w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie prowadzenia zajęć.
Jakie informacje o dziennym opiekunie można znaleźć w wykazie dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających?
W wykazie dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających można znaleźć bardzo dużo ważnych dla rodzica informacji o dziennym opiekunie – w szczególności imię i nazwisko dziennego opiekuna, przybliżone dane adresowe (miejscowość, dzielnicę, ulicę), informacje o podmiocie, który tę instytucję prowadzi, dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu do podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna, informacje o godzinach pracy dziennego opiekuna, wysokości opłat, jak również informację o liczbie dzieci powierzonych opiece dziennego opiekuna – co ułatwia szybką weryfikację, czy u znalezionej osoby są jeszcze wolne miejsca.
data publikacji: 16.01.2018 r.