Komunikat z plenarnego posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dniu 26 lutego 2007 r.
27-02-2007
Program spotkania obejmował informację na temat działalności Zespołu do Spraw Umowy Społecznej, prezentowaną przez Posła Stanisława Szweda, Wiceprzewodniczącego Zespołu oraz informację z posiedzenia zespołu problemowego ds. prawa pracy i układów zbiorowych w sprawie realizacji zapisów art. 27 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji
Obradom przewodniczyła Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Przewodnicząca Komisji.
Na początku spotkania Minister Kalata wręczyła akty powołania nowym członkom Komisji: Maciejowi Grelowskiemu z Business Centre Club ZP oraz Andrzejowi Wysockiemu z Konfederacji Pracodawców Polskich.
W pierwszym punkcie porządku spotkania, Stanisław Szwed przedstawił sprawozdanie z prac Zespołu do Spraw Umowy Społecznej.
Zespół do Spraw Umowy Społecznej został powołany zarządzeniem Nr 116 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2006 r. na podstawie art.12 ust.1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.).
Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym Rady Ministrów, utworzonym w celu koordynowania prac strony rządowej podczas negocjacji i opracowywania projektu umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”. W ramach Zespołu powołano 6 grup roboczych, zgodnie z obszarami Umowy Społecznej. W toku prac Zespołu ustalono, że podstawowym dokumentem dla przygotowania Umowy Społecznej powinna być „Strategia Rozwoju Kraju 2007 – 2015” .
Zespół do Spraw Umowy Społecznej przyjął również na potrzeby Umowy Społecznej Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog ,,Diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce”. Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu w dniu 30 stycznia 2007 r. przyjęto sprawozdanie z jego prac, zawierające propozycje tematów do negocjacji.
W toku dyskusji, partnerzy społeczni odnieśli się do przedstawionych propozycji.
W drugim punkcie porządku obrad, J. Męcina – Przewodniczący zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych przedstawił informację z posiedzeń zespołu dotyczącą realizacji zapisów art. 27 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Poinformował, że w wyniku dyskusji zespół określił, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone do ustawy oraz wskazał na konieczność prowadzenia dalszych prac nad ustawą.
Na zakończenie spotkania Trójstronna Komisja zajęła się sprawami różnymi.