submenu
content

Komunikat Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z posiedzenia w dn. 15 lutego 2008 r.

15-02-2008
W dniu 15 lutego 2008 r. w gmachu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 1/3/5 w Warszawie odbyło się posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
 
Obradom przewodniczył Waldemar Pawlak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki. Na początku spotkania Premier Pawlak wręczył akty powołania nowym członkom Komisji: Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa, Tomasz Siemoniak – Sekretarz Stanu w MSWiA, Olgierd Dziekoński – Podsekretarz Stanu w MI, Mariola Dwornikowska – Podsekretarz Stanu w MZ, Jarosław Pawłowski – Podsekretarz Stanu w MRR, Rafał Baniak – Podsekretarz Stanu w MG. Przewodniczący poinformował, że do składu Komisji powołani zostali również: Jolanta Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Jan Vincent-Rostowski – Minister Finansów.
 
Następnie Przewodniczący Komisji oddał głos Janowi Klimkowi ZRP – Przewodniczącemu Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, który przedstawił informację ze wspólnego posiedzenia zespołów problemowych TK: ds. ubezpieczeń społecznych i ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych dotyczącą zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS na 2008 r. Poinformował zebranych, że strony nie doszły do porozumienia w przedmiotowej sprawie. Strona związkowa postulowała zwiększenie wskaźnika o 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2007 r. w stosunku do 2006 r., natomiast strona pracodawców poparła propozycję rządową, czyli zwiększenie o 20%.
 
Z. Kruszyński NSZZ „Solidarność” przedstawił informację z posiedzenia zespołu ds. budżetu dotyczącą określenia obszarów dyskusji nad systemem wynagrodzeń w sferze budżetowej. Zaznaczył, że konstruktywna dyskusja w tej sprawie zostanie wznowiona po przedłożeniu przez stronę rządową odpowiednich analiz i propozycji.
H. Suchocka – Roguska MF przedstawiła informację nt. podstawowych wskaźników makroekonomicznych, przyjętych do budżetu państwa na 2008 r., w kontekście prac nad wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent. Nadmieniła, że zgodnie z wyliczeniami MF, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2008 r. wyniesie 106,5%.
 
J. Guz OPZZ przypomniał, że jego związek postulował podniesienie wskaźnika na etapie projektowania budżetu państwa i zaznaczył, że ze względu na wzrost kosztów utrzymania, zwiększenie wskaźnika powinno wynieść 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2007 r.
 
Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, że zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Prezydium TK, do końca kwietnia 2008 r. zespół ds. ubezpieczeń społecznych ma wypracować nowy tryb uzgadniania wskaźnika wzrostu emerytur i rent z FUS.
 
Komisja nie doszła do porozumienia w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2008 r.
 
Następnie Komisja zajęła się sprawami różnymi.
 
Przewodniczący Komisji poinformował jej członków o inicjatywie podjęcia w ramach TK prac w kluczowych kwestiach społeczno-gospodarczych, mających na celu wypracowanie: docelowego modelu i mechanizmów kształtowania wynagrodzeń, programu aktywizacji zawodowej osób po 50 roku życia, spójnego systemu emerytalnego, zmian w zasadach określania reprezentatywności związków zawodowych w stosunkach pracy. W trakcie prac nad ww. rozwiązaniami, strona rządowa zobowiązuje się do procedowania w ramach Trójstronnej Komisji nad wszystkimi projektami objętych rozmowami i oczekuje od strony społecznej zobowiązania do zaniechania akcji protestacyjnych dotyczących tych kwestii. Ponadto – na forum zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy – odbędzie się dyskusja na temat wynagrodzeń u przedsiębiorców.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: