Komunikat z posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych
03-04-2008
W dniu 3 kwietnia 2008 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie odbyło się posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Obradom przewodniczył Waldemar Pawlak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki. Na początku spotkania Premier Pawlak wręczył akty powołania nowym członkom Komisji: Krystynie Szumilas – Sekretarz Stanu w MEN i Marii Elżbiecie Orłowskiej – Sekretarz Stanu w MNiSW.
Następnie odbyła się dyskusja nt. projektu uchwały Trójstronnej Komisji w sprawie podjęcia działań nad przygotowaniem porozumienia społeczno mającego na celu wypracowanie w szczególności:
- modelu i mechanizmów kształtowania wynagrodzeń w sferze publicznej,
- modelu i mechanizmów kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców,
- programu aktywizacji zawodowej osób po 50 roku życia,
- spójnego systemu emerytalnego,
- wzmocnienie dialogu społecznego poprzez doprecyzowanie zasad reprezentatywności.
Za przyjęciem uchwały opowiedziały się jednogłośnie wszystkie strony i organizacje reprezentowane w Trójstronnej Komisji.
Bezpośrednio przed jej przyjęciem, szefowie organizacji uzasadnili swoje stanowiska. Jednocześnie BCC, OPZZ, NSZZ „Solidarność” i FZZ, zgłosiły swoje oświadczenia towarzyszące przyjęciu uchwały, które zostaną dołączone do protokołu.
Następnie członkowie Komisji wysłuchali informacji na temat Programu Konwergencji – Aktualizacja 2007 przedstawionej przez S. Gomułkę – Podsekretarza Stanu w MF. W dniu 25 marca br. Program został przyjęty przez Radę Ministrów. W dokumencie zawarto projekcję makroekonomiczną i fiskalną do 2010 r. oraz główne założenia i kierunki polityki gospodarczej rządu. Zostały w nim także przedstawione działania rządu w zakresie finansów publicznych i ich skutki dla kształtowania się wyniku i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Zawarte w Programie dane dotyczące zmiennych z zakresu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2007 r. Są szacunkiem Ministerstwa Finansów, sporządzonym w oparciu o dane na dzień 15 lutego 2008 r.
W następnym punkcie A. Chłoń-Domińczak, Podsekretarz Stanu w MPiPS zaprezentowała Program Solidarność pokoleń – działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Program „Solidarność pokoleń” jest pakietem działań rządowych zmierzających do zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia w Polsce. Program ten zakłada z jednej strony działania, które zwiększają zachęty do zatrudnienia osób w wieku 50+ przez przedsiębiorców, a z drugiej strony działania które sprzyjają poprawie kwalifikacji, umiejętności i efektywności pracy tych osób. Zwiększenie wskaźnika zatrudnienia wśród osób po 50-tym roku życia jest niezbędne dla utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce w perspektywie kolejnych kilkunastu lat.
Celem programu „Solidarność pokoleń” jest osiągnięcie w perspektywie do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie 50%, określonym w Strategii Lizbońskiej.
W dalszej części posiedzenia odbyła się dyskusja w ww. tematach. Zaprezentowany program 50 + wzbudził zainteresowanie partnerów społecznych, którzy odnieśli się do propozycji głównie w aspekcie wcześniejszych emerytur. T. Hernik (RDPP) podkreśliła rolę organizacji pozarządowych w aktywizacji zawodowej i społecznej osób po 50 roku życia.