submenu
content

Posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

20-07-2010

Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych na posiedzeniu w dniu 20 lipca 2010 roku podjęła uchwałę nr 39, zgodnie z którą zostały wydłużone terminy na uzgodnienie stanowisk w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, średniorocznych wskaźników wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz na przedstawienia stanowisk partnerów społecznych do założeń projektu budżetu państwa na rok 2011. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki, udział wzięła Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

W myśl uchwały nr 39 uzgadnianie stanowisk w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej zostały przesunięte do 30 lipca 2010 roku, natomiast przedstawienie przez stronę społeczną opinii w sprawie założeń do projektu ustawy budżetowej na 2011 r. odbywać będzie się w terminach: zajęcie wspólnego stanowiska przez strony pracowników i pracodawców - do dnia 30 lipca 2010 r.; do dnia 6 sierpnia 2010 r. – przy braku wspólnego stanowiska każda ze stron zajmuje własne stanowisko; do 10 sierpnia 2010 r. – przy braku wspólnego stanowiska stron, stanowisko przedstawi każda z organizacji.
Powyższa uchwała jest konsekwencją uchwały nr 38, przedłużającej do dnia 20 lipca br. przedłożenie propozycji rządowych w powyższych kwestiach. 

Podczas posiedzenia TK, Ministerstwo Finansów przedstawiło informację na temat założeń projektu budżetu państwa na rok 2011. Jak poinformował przedstawiciel resortu, strukturalne podłoże nierównowagi finansów publicznych, w połączeniu ze skutkami światowego kryzysu doprowadziły do szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce. Ponadto przy opracowaniu założeń na rok 2011 konieczne było uwzględnienie szczególnych uwarunkowań związanych z katastrofą powodzi, jaka dotknęła nasz kraj w bieżącym roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że w bieżącym roku relacja długu publicznego do PKB przekroczy pierwszy z ustawowych progów ostrożnościowych (50%).

Na wniosek Związku Rzemiosła Polskiego Komisja omówiła również kwestię budowy systemu lokalnych samorządowych funduszy pożyczkowych, którego ideą jest umożliwienie rozwoju sektora MSP, poprzez uproszczony, pozabankowy system pożyczkowy, przy wsparciu środków unijnych.

Bezpośrednio przed posiedzeniem plenarnym TK odbyło się posiedzenie Prezydium, podczas którego uczestnicy otrzymali wyjaśnienia minister Julii Pitery odnośnie intencji implikujących opracowanie założeń do zmiany ustawy lobbingowej. Jak poinformowała minister, założenia nie wchodzą w materię podmiotów społecznych, a regulują zachowanie władz publicznych, natomiast cała koncepcja służyć ma poprawie jakości procesu stanowienia prawa. W stosunku do pierwotnych założeń, w związku z uwagami, zrezygnowano z podziału lobbingu na zawodowy i niezawodowy, zostając tylko przy definicji lobbingu zawodowego.
Ponadto resort rozwoju regionalnego przedstawił informację na temat zidentyfikowanych barier, utrudniających korzystanie z funduszy europejskich oraz propozycje działań usprawniających ten proces.

W posiedzeniach, które odbyły się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej udział wzięli ponadto przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, a także resortów: pracy i polityki społecznej, gospodarki, finansów, rozwoju regionalnego oraz edukacji.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: