Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego obradowała 21 czerwca 2012 r. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Obradom przewodniczyła wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Specjalnym gościem komisji był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Jacek P. Męcina.
Minister Męcina mówił na temat zmian w zakresie form zatrudnienia pracowników i planowanej polityki rynku pracy. W planach MPiPS jest między innymi upodmiotowienie regionalnego rynku pracy, wzmocnienie polityki regionalnej i stworzenie krajowego funduszu szkoleniowego. Celem wprowadzenia tych instrumentów jest, aby urzędy pracy nawiązały relację z pracodawcami i wprowadziły obliczanie efektywności zatrudnieniowej i kosztowej – urzędy miałyby informować o stanie zatrudnienia w regionie. Ministerstwo chce, aby prywatne agencje pracy mogły w sposób indywidualny pracować z bezrobotnymi zarejestrowanymi w PUP. Wiceminister pracy i polityki społecznej mówił też, że należy zwiększyć aktywność zawodową kobiet.
- Rola dialogu jest bardzo ważna. Mogę Państwu obiecać, że jeśli wypracowane zostaną konkretne stanowiska WKDS, to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej będzie przekaźnikiem tej informacji do Pana Premiera – mówił wiceminister pracy.
Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Tomasz Sadzyński przedstawił informację dotyczącą działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy w województwie łódzkim (z podziałem na poszczególne zezwolenia). Mówił też o przeprowadzonych kontrolach i wywiązywaniu się firm z deklarowanej wielkości zatrudnienia. W 2008 roku wydano 20 zezwoleń, 2009 – 22, 2010 – 25, 2011 - 22, a w roku 2012 wydano już 5 zezwoleń, a planowanych jest jeszcze 20. A tak wyglądały liczby zadeklarowanych przez inwestorów nowych miejsc pracy: w roku 2008 – 2547, 2009 – 2205, 2010 – 2318, a w 2011 – 4089. W latach 2008-2012 przeprowadzono w sumie 194 kontrole w firmach, które otrzymały zezwolenia na działalność w ŁSSE. Zdaniem prezesa ŁSSE, strefa nie zauważa kryzysu i jest szansą dla Polski.
Wyniki pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kontekście afery solnej i jajecznej omówiła państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi Urszula Sztuka-Polińska. 28 lutego 2012 roku Główny Inspektor Sanitarny powiadomił o nielegalnym używaniu soli wypadowej w produkcji żywności. W związku z tym PIS w Łodzi przeprowadził 2000 kontroli, podczas których zarekwirowano 85 ton soli wypadowej. 42 pobrane próbki nie zostały zakwalifikowane jako sól wypadowa, a 3 - tak. Jednakże wykryte w próbkach soli wypadowej szkodliwe składniki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Łódzki wojewódzki inspektor sanitarny mówiła też o nielegalnym wprowadzeniu do użytkowania suszu jajecznego. Efektem tego było przeprowadzenie 1500 kontroli w hurtowniach, piekarniach i cukierniach. Zabezpieczono 52,6 kg suszu jajecznego i 1684 sztuk żywności wyprodukowanej z udziałem proszku jajecznego.
Jak podczas każdego posiedzenia WKDS, przedstawiona została sytuacja ekonomiczno-społeczna województwa łódzkiego. W kwietniu 2012 roku stopa bezrobocia dla tego regionu wynosiła 13,5 proc. Największa była w powiecie kutnowskim – 18,6 proc., a najmniejsza w skierniewickim – 8,9 proc.. W Łodzi stopa bezrobocia wynosi 11,6 proc.. Liczba osób bezrobotnych w maju br. wyniosła 146 135. W wyniku zwolnień grupowych, dokonanych w dziewięciu zakładach pracy, bezrobotnymi stały się 202 osoby.