Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Posiedzenie plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Komisja pod przewodnictwem Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniaka-Kamysza – Przewodniczącego Komisji z udziałem Sekretarza Stanu w MPiPS Jacka Męciny, Podsekretarza Stanu w MPiPS Marka Buciora, wiceministrów z resortów: finansów, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, skarbu państwa, rozwoju regionalnego, środowiska, administracji i cyfryzacji, zdrowia oraz przedstawiciele organizacji partnerów społecznych, obradowała 29 czerwca br. w CPS „Dialog”.
Posiedzenie Trójstronnej Komisji poświęcone było zwiększeniu wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2013 r., wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r., kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2013, limitu (600 litrów) wwozu paliwa z krajów trzecich do Polski w standardowym zbiorniku samochodu ciężarowego, stawkom ryczałtu na używanie pojazdu do celów służbowych oraz prywatyzacji sektora uzdrowiskowego.
W sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Trójstronna Komisja nie osiągnęła porozumienia, tym samym ostateczna decyzja w tej sprawie pozostaje w gestii Rady Ministrów.
Minister Pracy i Polityki Społecznej – Przewodniczący TK– przedstawił propozycję Rady Ministrów odnośnie minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2013 r. w wysokości 1600 zł.
Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjętej przez Radę Ministrów propozycji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie wynoszącym 100% w ujęciu nominalnym, co oznacza, że w roku 2013 przewiduje się zamrożenie nominalnego funduszu wynagrodzeń podsektora centralnego.
Propozycje Rady Ministrów będą przedmiotem negocjacji w ramach TK.