Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Nowe założenia polityki i dalsze kierunki prac rządu, przedstawione przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w wystąpieniu sejmowym z 12 października 2012 r., stanowiły tematykę posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Posiedzenie odbyło się 5 listopada 2012 r. Informacje zaprezentowały resorty: edukacji narodowej, pracy i polityki społecznej, oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Obradom Trójstronnej Komisji przewodniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz – Przewodniczący TK. W posiedzeniu uczestniczył Sekretarz Stanu w MPiPS – Jacek Męcina oraz Podsekretarze Stanu: Radosław Mleczko i Marek Bucior. Stronę rządową reprezentowali również wiceministrowie z resortów: edukacji narodowej, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, finansów, administracji i cyfryzacji, zdrowia, rozwoju regionalnego.
Dwa główne obszary działań, zaplanowanych przez resort edukacji narodowej, przedstawił Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Jakubowski. Omówił założenia projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty (tzw. ustawy przedszkolnej), dzięki któremu do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka („Przedszkole dobre, tańsze i dostępne”) oraz rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych („Cyfrowa szkoła”).
Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował kierunki prac rządu związane z możliwością wydłużenia urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego do 52 tygodni, rozwojem systemu opieki nad dziećmi do lat 3, uelastycznieniem czasu pracy i reformą urzędów pracy.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń mówił o kontynuacji inwestycji drogowych, planowanej w latach 2013-2015 modernizacji kolei, opracowaniu Kodeksu budowlanego i o Programie „Mieszkanie dla Młodych”.
Dokonane przez każdy z trzech resortów administracji rządowej prezentacje stanowiły punkt wyjścia do dyskusji z udziałem trzech stron dialogu społecznego.
Obrady plenarne Trójstronnej Komisji poprzedziło posiedzenie Prezydium TK.