submenu
content
Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych TK: ds. rozwoju dialogu społecznego i ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie wspólne Zespołów... Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych TK: ds. rozwoju dialogu społecznego i ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie wspólne Zespołów... Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych TK: ds. rozwoju dialogu społecznego i ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie wspólne Zespołów... Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych TK: ds. rozwoju dialogu społecznego i ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie wspólne Zespołów...

Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych Trójstronnej Komisji

21-01-2013

W dniu 18 stycznia 2013 r. odbyło się Posiedzenie wspólne Zespołów problemowych TK: ds. rozwoju dialogu społecznego i ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Po stronie rządowej w posiedzeniu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina, Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Mariusz Haładyj oraz Kierownictwo Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w MPiPS.


Pod wspólnym przewodnictwem Zbigniewa Żurka (BCC) i Macieja Sekundy (PKPP Lewiatan) na forum połączonych Zespołów w pierwszej kolejności kontynuowano dyskusję o reprezentatywności pracodawców i pracobiorców, która zakończyła się ustaleniem, że do dnia 15 lutego br. każda z siedmiu organizacji partnerów społecznych sformułuje swoje stanowisko (wraz z propozycjami kierunkowych rozwiązań, działań) dotyczące reprezentatywności.


W drugiej części posiedzenia rozpatrzono Projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o organizacjach pracodawców (projekt z dnia 3 stycznia 2013 r.). Celem projektowanej ustawy jest dostosowanie polskiego prawa związkowego do zobowiązań międzynarodowych RP wynikających z postanowień Europejskiej Karty Społecznej (zniesienie negatywnej konkluzji wydanej przez Komitet Niezależnych Ekspertów dotyczącej art. 5 EKS). Projektowane zmiany ustawowe mają ponadto na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2008 r., w którym stwierdzono niezgodność art. 35 ust .2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych z art. 42 ust. 1 oraz art. 59 ust. 2-4 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz wprowadzenie w obu wyżej przywołanych ustawach zmian dostosowujących zawarte tam regulacje karne do zaleceń przedstawionych w powyższym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.


Projekt będzie przedmiotem jeszcze jednego posiedzenia Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych, podczas którego analizie zostaną poddane uwagi partnerów społecznych do projektowanych zmian.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: