Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został przekazany do konsultacji społecznych. Dokument przygotowali i uzgodnili przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy.
- Przez wiele miesięcy nad projektem pracowali najpierw związkowcy z pracodawcami, a w ostatnich tygodniach już z udziałem rządu udało się osiągnąć porozumienie w najważniejszych kwestiach – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Jakie są założenia projektu? M.in. powoływanie członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezydenta RP, rotacyjność przewodniczącego oraz szczegółowy opis opiniowania aktów prawnych. Określono także zasady głosowania w ramach stron rady i w nad wspólnymi opiniami. Komisja Trójstronna będzie zastąpiona Radą Dialogu Społecznego. Rada ma być niezależna od rządu. Jej członków wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawców oraz Premier RP. Przewodnictwo w radzie obejmować będzie rotacyjnie każda ze stron. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego.
- Porozumienie z partnerami społecznymi to nowe otwarcie dialogu w Polsce. Projekt gwarantuje wzmocnienie partycypacji społecznej i zwiększenie niezależności Rady. Dowodzi, że podobnie rozumiemy odpowiedzialność za bieg spraw w naszym kraju – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Nad dokumentem pracowali wspólnie eksperci związków z NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych; pracodawców z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club oraz przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej.