Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Zespoły Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i ds. ubezpieczeń społecznych obradowały 22 czerwca.
Wiceminister Marcin Zieleniecki poinformował, że wskaźnik waloryzacji, który uwzględnia wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych oraz wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej powinien uwzględniać co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na ustawowym poziomie.
Zakłada się, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, która zostanie przeprowadzona 1 marca 2017 r. wyniesie nie mniej niż 100,88 proc. Planuje się również zastosowanie mechanizmu wspierającego osoby otrzymujące najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.
Pod uwagę są brane dwa warianty. Pierwszy to wypłacenie, podobnie jak w tym roku, jednorazowego dodatku. - Drugie rozwiązanie miałoby charakter systemowy, choć jednorazowy - trwałe podwyższenie kwot najniższych świadczeń, niezależnie od waloryzacji – powiedział wiceminister Zieleniecki. Dodał też, że ostateczna decyzja o wysokości takiego wyrównania zależy od możliwości budżetu.