Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Tworzenie i zapewnienie funkcjonowania Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS) zostanie przeniesione z urzędów marszałkowskich do wojewodów – zakłada projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, przygotowany przez resort rodziny i pracy.
Czym są WRDS?
Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego są regionalnymi instytucjami dialogu społecznego w Polsce. Zostały powołane w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego.
Jak jest obecnie?
Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS stanowi zadanie z zakresu administracji rządowej, zlecone marszałkowi województwa, finansowane w drodze dotacji celowej. O utworzeniu WRDS postanawia Marszałek Województwa na wniosek co najmniej jednej z organizacji pracodawców oraz co najmniej jednej organizacji pracowników. Obsługę WRDS zapewnia biuro wojewódzkiej rady dialogu społecznego - komórka organizacyjna urzędu marszałkowskiego.
Co się zmieni?
Organizacja i finansowanie prac WRDS zostanie przejęta przez wojewodów.
Na czym będą polegać zmiany?
Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?
Zgodnie z projektem ustawyWRDS będą kontynuować swoją działalność na zasadach określonych w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy wojewodowie zorganizują obsługę WRDS.
Co robią WRDS?
Do zadań wojewódzkich rad dialogu społecznego należy: