Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe.
Powstańcy batalionu walczyli w Śródmieściu, w obrębie ulic: Bracka, Nowogrodzka, Żurawia, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Książęca, plac Trzech Krzyży.
W imieniu #MRPiPS wiceministrowie: @KMichalkiewicz, @BartoszMarczuk oraz Marcin Zieleniecki złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe oraz przy symbolicznym grobie "Antka Rozpylacza". #PW1944 pic.twitter.com/9QHEch98Zn
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 1 sierpnia 2018
W szeregach batalionu walczył i zginął Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”. Zginął w pierwszych dniach powstania, mając zaledwie 21 lat, podczas walk niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich. Został pochowany w podwórku przy ul. Brackiej 5 – tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jego pogrzeb odbył się 9 sierpnia na posesji przy ul. Brackiej 5. 1 sierpnia 1945 jego ciało ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na podwórku posesji, w miejscu dotychczasowego pochówku, znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”. Napis przetrwał do dziś osłonięty gablotą.