submenu
content

Prospołeczny budżet 2019

25-09-2018

Polityka rodzinna w budżecie 2019 r. nadal zajmuje kluczowe miejsce. W 100% zabezpieczono środki na wszystkie realizowane programy, m.in. Rodzina 500+, Dobry Start czy program Za życiem. Co więcej na niektóre zadania środki uległy znaczącemu zwiększeniu.

 

Cieszę się, że w projekcie budżetu na przyszły rok zostały zaplanowane odpowiednie środki na nasze zadania i  programy rodzinne. Bezpieczna i szczęśliwa rodzina jest i pozostanie naszym priorytetem” - mówi minister Elżbieta Rafalska.

 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok. Zabezpieczone zostały w nim środki także na priorytetowe działania będące w kompetencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Dla rodzin

 

W projekcie ustawy budżetowej zabezpieczono 1,44 mld zł na wprowadzony w tym roku program „Dobry start”. To obok „Rodzina 500+” najważniejszy rodzinny program rządu. Na realizację programu Rodzina 500+ zagwarantowano w przyszłorocznym budżecie blisko 22 mld zł.

 

Na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” zagwarantowano 450 mln zł, czyli tak jak w bieżącym roku to trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach.

 

Wydatki w ramach najważniejszych programów rodzinnych zamyka Karta Dużej Rodziny, gdzie planowany jest wzrost o 12,2 mln zł (ustawa budżetowa na rok 2018 – 28,6 mln zł, ustawa na rok 2019 -  40,8 mln zł) Wzrost wynika z rozszerzenia od 1 stycznia 2019 r. karty dużej rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek wychowali troje dzieci.

 

Dla osób niepełnosprawnych

 

Większe wsparcie otrzymają także osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. To ponad 500 mln zł zabezpieczonych środków na ten cel.

 

Więcej na pomoc społeczną

 

Aż o 223 mln wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej co przełoży się na objęcie większym wsparciem szerszej grupy osób.

 

Na rozwój miejsc dla seniorów w ramach programu Senior+ rząd przeznaczy w 2019 r. 80 mln zł. To środki, dzięki którym powstaną Dzienne Domy Opieki oraz Kluby Senior+ dla osób starszych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: