submenu
content

Z troską o seniorów w Opolskiem

09-10-2018

3 lata temu w województwie opolskim działała zaledwie jedna placówka „Senior +”. Dzisiaj jest ich 14, a jeszcze w tym roku ma powstać kolejna. W tym samym czasie znacznie wzrosła też liczba użytkowników Karty Dużej Rodziny. A to dopiero początek podsumowania polityki społecznej w Opolskiem.

 

Polskim rodzinom żyje się lepiej

Program „Rodzina 500 +” to niepodatkowane 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko, a w przypadku osób o niskich dochodach – również na pierwsze lub jedyne dziecko. W praktyce to nawet 6 tys. zł netto rocznego wsparcia dla dziecka. Efekty wprowadzonego 1 kwietnia 2016 r. programu? Więcej urodzeń, spadek ubóstwa i poprawa sytuacji materialnej polskich rodzin.

 

Od początku roku do 30 września br. w województwie opolskim wsparcie – łącznie 347,8 mln zł - trafiło do ponad 77 tys. dzieci z 50,6 tys. rodzin.

 

Wyprawka szkolna? Żaden kłopot

300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny – bez względu na dochód – to inwestycja w edukację polskich dzieci. I realne odciążenie domowego budżetu w tym okresie.

 

Wnioski o wypłatę świadczenia na wyprawkę szkolną można było składać online od 1 lipca (od 1 sierpnia drogą tradycyjną). Uwaga, wnioski można składać tylko do 30 listopada – złożenie wniosku po tym terminie nie daje szansy na otrzymanie świadczenia.

 

Do końca września br. w województwie opolskim złożono blisko 70 tys. takich wniosków (50% online). Jak wynika z najnowszych danych, do tej pory wypłacono ponad 92 tys. z niemal 94,5 tys. przyznanych świadczeń.

 

Więcej miejsc dla maluchów

Brak miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi to ogromny problem. Odpowiedzią na zmartwienia rodziców jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu „Maluch +” 2018 w województwie opolskim wynosi 9,4 mln zł.

 

Dzisiaj w ramach programu „Maluch +” 2018 dofinansowanie otrzymuje 71 instytucji. W sumie od 2015 r. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci wzrośnie w województwie opolskim o ok. 1,5 tys. – z 2,9 tys. do 4,4 tys. w 2018 r. (dane szacunkowe na koniec 2018 r.). 

 

Duże rodziny płacą mniej

Zainteresowanie Kartą Dużej Rodziny z roku na rok rośnie. A interesować się warto – KDR to zniżki na zakup artykułów żywnościowych, kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek, a także paliwa, niższe rachunki za usług telekomunikacyjne czy bankowe.

 

Jak pokazują najnowsze dane, w województwie opolskim Kartę Dużej Rodziny posiada obecnie 8,6 tys. rodzin, czyli ponad 45 tys. osób (w 2015 r. liczba ta wynosiła niewiele ponad 17 tys.). We wrześniu br. KDR w Opolskiem wspierało 116 partnerów, a ze zniżek można było skorzystać w 575 miejscach.

 

Wspierać, by byli aktywni jak najdłużej

Czas i chęci to połowa sukcesu, pozostaje jeszcze stworzenie warunków do ich wykorzystania. Do osób starszych, które chcą być aktywne i jak najdłużej tę aktywność zachować, skierowany jest Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020. O co w nim chodzi? To wspieranie tworzenia i prowadzenia dziennych domów i klubów (uproszczona forma dziennych domów pobytu) „Senior +”. Dlaczego? By zwiększyć aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym.

 

Dzisiaj w województwie opolskim działa 14 takich placówek (w tym roku ma być utworzona jeszcze jedna). W sumie mają one zapewniać ponad 350 miejsc dla seniorów. To milowy krok – w 2015 r. w Opolskiem działała zaledwie jedna placówka z 15 miejscami. Środki przeznaczone na ten cel wzrosły z 0,2 mln zł w 2015 r. do 1,6 mln zł w br.

 

Pamiętajmy też o mniej samodzielnych

Po ukończeniu 75. roku życia trudno być równie aktywnym i samodzielnym co wcześniej. To takich osób skierowany jest program „Opieka 75 +”. Poleca on na finansowym wspieraniu samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych u osób starszych (w wieku 75 lat i więcej) – dzisiaj samotnych, od nowego roku również pozostających w rodzinach.

 

W województwie opolskim w 2018 r. zawarto umowy z 17 gminami, a do 30 września br. na realizację programu przekazano ponad 74 tys. zł.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: