submenu
content

Co czwarta rodzina w Łódzkiem z „500 +” na pierwsze dziecko

10-10-2018

W województwie łódzkim 26% wszystkich rodzin pobierających świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” otrzymuje pieniądze na pierwsze dziecko. Z kolei do końca września w tym regionie wypłacono prawie 257 tys. świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach „Dobrego Startu”. A to tylko fragment polityki społecznej realizowanej w Łódzkiem.

 

Co czwarta rodzina ze świadczeniem na pierwsze dziecko

Działający od 1 kwietnia 2016 r. program „Rodzina 500 +” cieszy się poparciem zdecydowanej większości Polaków. To wsparcie, które pozwoliło odciążyć wiele rodzin, wpłynęło na spadek ubóstwa i wzrost liczby urodzeń. Część rodziców po raz pierwszy mogła zabrać dzieci na wakacje, opłacić dodatkowe lekcje języka czy tańca, wyremontować mieszkanie.

 

W sierpniu br. pieniądze z programu „Rodzina 500 +” trafiły do 154,3 tys. rodzin, z czego ponad 40 tys. (26%) stanowiły rodziny otrzymujące 500 zł na pierwsze dziecko. W sumie wsparcie trafiło do 226,5 tys. dzieci.

 

W tym roku do szkoły bez stresu

Rozpoczęcie roku szkolnego może być stresujące dla całej rodziny – dla dzieci, bo po kilkutygodniowej przerwie muszą wrócić do szkolnych ławek, prac domowych i sprawdzianów, a dla rodziców, ponieważ wiąże się to z ogromnymi wydatkami. Plecaki wraz z wyposażeniem, buty sportowe, strój na w-f…– to wszystko kosztuje, i to nie mało. Program „Dobry start” to pomysł na odciążenie domowych budżetów w tym trudnym czasie.

 

Wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka niezależnie od dochodów można było składać online od 1 lipca (od 1 sierpnia drogą tradycyjną). Do końca września br. w województwie łódzkim złożono 189,5 tys. takich wniosków (48% online). Z najnowszych danych wynika, że rozpatrzono ponad 185,8 tys. wniosków i przyznano prawie 257 tys. świadczeń.

 

Uwaga, wnioski o świadczenie można składać tylko do 30 listopada – złożenie wniosku po tym terminie nie daje szansy na otrzymanie świadczenia.

 

Mamy mogą wrócić do pracy

A jeśli nie uda mi się znaleźć miejsca dla mojego dziecka? Nie stać mnie na opiekunkę, kosztowałaby mnie całą wypłatę… - takie obawy często towarzyszą rodzicom, którzy po urlopie macierzyńskim chcieliby wrócić do pracy. Odpowiedzią na zmartwienia rodziców jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu „Maluch +” 2018 w województwie łódzkim wynosi 17,3 mln zł.

 

W porównaniu do roku 2015, liczba placówek opieki nad dziećmi do lat 3 w województwie łódzkim wzrośnie o 97 – ze 118 do 2015 w 2018 r. (dane szacunkowe na koniec 2018 r.). Takie placówki powstały w 2016 r. w Dąbrowicach, Sulejowie, Wieruszowie i Ozorkowie, a w 2017 r. w Rokicinach, Działoszynie i Koluszkach. Liczba miejsc opieki nad maluchami wzrośnie natomiast o 3 288 – z 4 194 w 2015 r. do 7 482 w 2018 r. (dane szacunkowe).

 

Jak wskazuje Łódzki Urząd Wojewódzki, program „Maluch +” cieszy się coraz większym zainteresowaniem – podmioty prywatne i jednostki samorządu terytorialnego już zgłaszają się pytając o kolejną edycję programu).

 

Rodziny, pamiętajcie o przysługującej Wam KDR

Zniżki na zakup artykułów żywnościowych, kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek, a także paliwa, niższe rachunki za usług telekomunikacyjne czy bankowe – Karta Dużej Rodziny zwyczajnie się opłaca.

 

Jak pokazują najnowsze dane, w województwie łódzkim Kartę Dużej Rodziny posiada obecnie niemal 114 tys. osób (w 2015 r. liczba ta wynosiła niewiele ponad 47 tys.). We wrześniu br. KDR w Łódzkiem wspierało 150 partnerów, a ze zniżek można było skorzystać w blisko 1,1 tys. miejsc.

 

Cel – aktywność

Do osób starszych, które chcą być aktywne, mają czas i chęci, skierowany jest Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020. Na czym on polega? Wspiera tworzenie i prowadzenie dziennych domów i klubów (uproszczona forma dziennych domów pobytu) „Senior +”. Cel? Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym.

 

Dzisiaj w województwie łódzkim działa 10 takich placówek, a w 2018 r. utworzonych ma być kolejnych 10. To da łącznie ponad 460 miejsc dla seniorów. W porównaniu z 6 placówkami w roku 2015 zapewniającymi 167 miejsc – wzrost jest znaczny.

W 2018 r. na realizację programu „Senior +” w Łódzkiem przekazano 2,2 mln zł. W 2015 r. było to 0,9 mln zł – wówczas środki przeznaczone były wyłącznie na uruchomienie placówek, a w latach późniejszych na ich uruchamianie i działalność.

 

Opieka nad mniej samodzielnymi seniorami

Osoby starsze, szczególnie te w wieku mocno zaawansowanym, nie zawsze są tak aktywne, pełne wigoru i samodzielne. Do nich skierowany jest program „Opieka 75 +”. Co ważne, od nowego roku obejmie on także osoby w wieku 75 lat i więcej pozostające w rodzinach, a nie – jak dzisiaj – wyłącznie samotne. Program wspiera finansowo samorządy gminne w realizacji usług opiekuńczych u osób starszych.

 

W województwie łódzkim w 2018 r. w programie „Opieka 75 +” uczestniczy 15 gmin (dane z I półrocza 2018 r.), a środki przeznaczone na ten cel to 194,5 tys. zł.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: