submenu
content

Rocznica śmierci Andrzeja Bączkowskiego

07-11-2005

W dziewiątą rocznicę śmierci Andrzeja Bączkowskiego, Ministra Pracy i Spraw Socjalnych, Minister Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, wraz z przedstawicielami Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, złożył kwiaty na Jego grobie na Cmentarzu Powązkowskim.

 

Andrzej Bączkowski był działaczem „Solidarności” i opozycji demokratycznej; po przełomie 1989 roku urzędnikiem służby publicznej, wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, począwszy od 1991 roku, a od lutego 1996 r.  - ministrem pracy.


Pracował nad reformą ubezpieczeń emerytalno–rentowych. Andrzej Bączkowski był również zaangażowany w budowanie dialogu społecznego; przy "Pakcie o przedsiębiorstwie" negocjował powstanie Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych i od początku był jej przewodniczącym.

 

Zmarł nagle 7 listopada 1996 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie publicznej i państwowej.


Dla uczczenia Jego pamięci została powołana przez żonę, przyjaciół i współpracowników Nagroda Jego Imienia, przyznawana w rocznicę śmierci. 
Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego przyznawana jest za krzewienie idei służby publicznej, działalności w ważnych dla Polski dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu społecznego i reform w sferze polityki społecznej oraz za aktywność publiczną opartą na zasadzie działania ponad podziałami.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: