submenu
content
Konferencja w w Lublanie „Reforma rynku pracy: nowe możliwości na lepsze jutro” Konferencja w w Lublanie „Reforma... Konferencja w w Lublanie „Reforma rynku pracy: nowe możliwości na lepsze jutro” Konferencja w w Lublanie „Reforma... Konferencja w w Lublanie„Reforma rynku pracy: nowe możliwości na lepsze jutro” Konferencja w w Lublanie „Reforma...

Konferencja „Reforma rynku pracy: nowe możliwości na lepsze jutro”

19-09-2012

Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko uczestniczył w konferencji „Reforma rynku pracy: nowe możliwości na lepsze jutro”, zorganizowanej przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Spraw Socjalnych Słowenii w Lublanie 17 września 2012 r. Podczas konferencji uczestnicy zapoznali się  m.in. z doświadczeniami niemieckich i austriackich ekspertów w zakresie rynku pracy, jak również z opiniami Komisji Europejskiej, reprezentowanej przez László Andora, Komisarza ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej. Zostały przedstawione również plany rządu słoweńskiego, dotyczące reformy rynku pracy.

 

Minister Radosław Mleczko wziął także udział w obradach Okrągłego stołu, poświęconym przyszłości słoweńskiego rynku pracy, gdzie przedstawił polskie doświadczenia w tej dziedzinie. W wystąpieniu podkreślił, iż jednym z głównych priorytetów  Unii Europejskiej jest wzrost zatrudnienia, a rynek pracy znajduje się w centrum prowadzonych działań. Cytując Jana Krzysztofa Bieleckiego, Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Premierze, wskazał, iż walcząc z kryzysem nie można opierać się tylko na jednym scenariuszu działań. - Sytuacja jest złożona, a reakcje strefy euro tak trudne do przewidzenia, że musimy być przygotowani na różne warianty. Kiedy planujemy przyszłość musimy być konserwatystami w zakresie założeń, poszukując jednocześnie czynników, które złagodziłyby potencjalne zewnętrzne wstrząsy – powiedział minister Mleczko.

 

Strona słoweńska wskazała najważniejsze obecnie wyzwania rynku pracy:

  • zmniejszenie dualizmu lub segmentacji na rynku pracy,
  • zapewnienie większej elastyczności na rynku pracy,
  • wzrost skuteczności ochrony prawa pracy,
  • zmniejszenie skali pracy nierejestrowanej
  • zapewnienie spójności przepisów międzynarodowych i krajowych,

Minister Mleczko dodał do nich jeszcze kolejne:

  • społeczeństwo dla wszystkich generacji,
  • jakość życia,
  • aktywne starzenie się.

Poinformował też o przeprowadzonych w Polsce reformach w zakresie systemu emerytalnego.

 

Minister Radosław Mleczko podał przykład zmian wprowadzonych w prawie pracy w Polsce na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która obowiązywała do 31 grudnia 2011 r. Poinformował, iż biorąc pod uwagę doświadczenia zebrane w trakcie stosowania przepisów ustawy, w Komisji Trójstronnej zostały podjęte kompleksowe prace nad uregulowaniem problematyki czasu pracy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: