submenu
content

O „Za Życiem” we Wrocławiu

26-09-2017

We Wrocławiu odbyły się kolejne konferencje dot. konsultacji programu „Za Życiem". Udział w nich wziął wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

 

Konsultacje dotyczące programu „Za życiem”, organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Caritas Polska, mają na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań. Uchwalony przez parlament pierwszy pakiet ustaw został podpisany przez Prezydenta i opublikowany pod koniec czerwca. Wprowadzone wtedy zmiany dotyczyły rozwoju sieci mieszkań chronionych, wsparcia dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych.

 

Obecnie konsultowany jest drugi pakiet, wśród jego priorytetów jest ułatwienie niepełnosprawnym podejmowania pracy.

 

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że w drugim pakiecie, który zacznie obowiązywać od stycznia 2018 r., znajdą się zagadnienia dotyczące m.in. terapii zajęciowej, zwiększenia kwot zasiłku dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych.
 
"Chcemy zwiększenia samych kwot, a przede wszystkim wydłużenia wieku dziecka i okresu opieki. Teraz rodzic może pobierać świadczenie na dziecko do 14. roku życia, a będzie mógł do 18. roku" - wyjaśnił minister Michałkiewicz.
 
W Polsce jest ok. 5 mln osób z niepełnosprawnościami, z których 3,1 mln ma stosowne orzeczenia. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią 12,2 proc. społeczeństwa.

 

Program "Za życiem" ruszył w styczniu tego roku. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 

Harmonogram konsultacji i zapisy na stronie: http://www.zazyciem.mrpips.gov.pl

O „Za Życiem” we Wrocławiu O „Za Życiem” we Wrocławiu O „Za Życiem” we Wrocławiu O „Za Życiem” we Wrocławiu
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: