submenu
content

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

15-10-2017

Szanowni Państwo,

 

mijają 53 lata, odkąd prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon B. Johnson ogłosił proklamowany przez Kongres Dzień Bezpiecznej Białej Laski. Podczas IV posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych, które odbyło się pięć lat później, data 15 października została ustanowiona Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Od tego czasu to wyjątkowe święto zaczęło być obchodzone – również jako Międzynarodowy Dzień Niewidomych – w wielu miejscach na całym świecie.

 

Międzynarodowy Dzień Niewidomych to z jednej strony okazja do przybliżenia problemów, z jakimi spotykają się Niewidomi i Niedowidzący, a z drugiej – czas przypomnienia, że osoby te istnieją i chcą żyć bez ograniczeń i okazywania im fałszywej litości.

 

Niewidomi i Niedowidzący muszą stawiać czoła trudnościom nieznanym większości ludzi. Stąd też ich radość życia, odwaga, konsekwencja i siła są dla wielu godne wielkiego podziwu i uznania. Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych z całego serca życzę wszystkim Niewidomym i Niedowidzącym, aby tego szacunku doświadczali nie tylko dziś, ale i na co dzień. Jednocześnie bardzo serdecznie życzę Państwu zdrowia, a także szczęścia w życiu osobistym i zawodowym.

 

Międzynarodowy Dzień Niewidomych to również doskonała okazja do złożenia podziękowań pod adresem rodzin, przyjaciół, opiekunów, instytucji, organizacji i tych wszystkich, którzy pomagają Niewidomym i Niedowidzącym cieszyć się życiem. Dzięki Wam Niewidomi i Niedowidzący mają możliwość uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym, a także zdobywania wiedzy, zawodu i nowych umiejętności.

 

Pragnę zapewnić, że kierowane przeze mnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nieustannie pracuje nad poprawą sytuacji osób z niepełnosprawnościami. W efekcie z myślą o tych osobach wprowadzamy nowe rozwiązania i udoskonalamy te, które już istnieją. Bardzo ważnym partnerem w tym zakresie są dla nas organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki konsultacjom z tym środowiskiem możliwe jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań.

 

Jeszcze raz życzę  wszystkim Niewidomym i Niedowidzącym pomyślności na co dzień, niezachwianej siły, odwagi i konsekwencji, a także wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Elżbieta Rafalska

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Międzynarodowy Dzień Białej Laski Międzynarodowy Dzień Białej Laski
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: