submenu
content

Rodzina najwyższą wartością

11-10-2018

W Ministerstwie Rodziny po raz kolejny odbyła się Narodowa Debata o Rodzinie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicepremier Beata Szydło, minister rodziny Elżbieta Rafalska oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

"W ciągu trzech lat problematyka dotycząca rodzin, szeroko pojętych spraw związanych z rodziną stała się osią centralną dalszych projektów rządowych. To wszystko, co zrobiliśmy do tej pory, co jest realizowane, proponowane, zawsze gdzieś tam nawiązuje do spraw związanych z rodziną" – mówiła wicepremier Beata Szydło.

 

Zwróciła uwagę, że zmieniła się pozycja rodziny. "Jest doceniana, dostrzegana, rodzina jest postrzegana jako bardzo ważny element budowania polskiej tożsamości" - mówiła wicepremier. Zmieniła się też - kontynuowała - rola i pozycja rodzin wielodzietnych. Jak podkreśliła, to m.in. zasługa programu 500+, który pomógł ograniczyć ubóstwo. "Rodzina wielodzietna stała się symbolem rodziny, która jest szczęśliwa i daje poczucie bezpieczeństwa swoim dzieciom, która jest czymś bardzo pozytywnym" - powiedziała wicepremier.

 

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że to rodziny przez lata pielęgnowały patriotyzm i ducha polskości. "Zaborcom nie udało się zniszczyć naszej narodowej tożsamości, języka, sztuki, religii, literatury, nauki, muzyki, pamięci o przeszłości." - mówiła.

 

Dodała, dziś stoją przed państwem nowe zadania. "Ale jedno jest pewne, nie przetrwamy jako naród bez silnej rodziny" - podkreśliła. Jej zdaniem wskaźnikiem siły narodu nie może być tylko wzrastający poziom PKB, przekładający się na polepszenie warunków materialnych społeczeństwa. Zapowiedziała, że przy stanowisku minister powstaje specjalna Rada ds. rodziny. Poinformowała też, że planowane jest w przyszłym roku zorganizowanie Międzynarodowego Forum Rodziny.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że rodzina jest ważna w kwestii zdrowia. "Są dane, które mówią o tym, że osoby samotne żyją krócej. Dlatego, że opieka najbliższych daje korzyści zdrowotne. To jest wychowanie do pewnego zdrowego trybu życia. Nie poradzimy sobie z wyzwaniami chorób cywilizacyjnych, jeżeli nie będzie wychowania w domach u dzieci" - powiedział minister.

 

Tegoroczna Narodowa Debata o Rodzinie wpisuje się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. W wydarzeniu udział wzięło ponad 120 osób.

 

Zdjęcia z wydarzenia. 

Rodzina najwyższą wartością Rodzina najwyższą wartością
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: