Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Z okazji 25. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone Jackowi Kuroniowi – pierwszemu ministrowi pracy i polityki społecznej wolnej Polski.
- Niewielu było polityków tak lubianych jak Jacek Kuroń. A już na pewno nie przypominam sobie innego tak lubianego ministra pracy. Zawsze zauważał każdego i każdemu potrafił powiedzieć coś, po czym człowiek czuł się wyróżniony. Na Starym Mieście, gdzie rozdawał zupę w ramach zbiórki na SOS, potrafił zauroczyć sobą ludzi przez tę krótką chwilę rozmowy, gdy sięgał chochlą do kotła. Nie mógł przecież zamienić z nikim więcej niż kilka zdań, bo setki ludzi czekały na swoją kolej. Ale te kilka słów czy zdań wystarczyło – tymi słowami minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął spotkanie pt. „Jacek Kuroń wczoraj, dziś, jutro”.
W spotkaniu udział wzięli dawni współpracownicy Jacka Kuronia oraz jego przyjaciele. Uczestnicy zgodzili się, że największą umiejętnością, którą posiadał Jacek Kuroń, a której obecnie brakuje nam wszystkim jest umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem.
- Jacek Kuroń nigdy nie uważał, że wie lepiej. Miał silne poglądy, ale zawsze miał czas na rozmowy. Rozmowa była dla niego ważna, bo otwierała go na inne poglądy – powiedział w podsumowaniu dyskusji prof. dr hab. Jerzy Hausner.
W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Agnieszka Chłoń – Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, Agata Szczęśniak z Krytyki Politycznej, Szymon Gutkowski, Doradca społeczny Prezydenta RP, Jakub Wygnański, Prezes Zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Wykład wprowadzający do dyskusji panelowej wygłosiła dr Joanna Staręga-Piasek.