submenu
content

Rada EPSCO

23-04-2015

Wiceminister Radosław Mleczko wziął udział w nieformalnym posiedzeniu Rady EPSCO, która w dniach 21-22 kwietnia br. zebrała się w Rydze w ramach łotewskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

Głównym tematem spotkania ministrów pracy i spraw społecznych było wzmacnianie roli dialogu społecznego w europejskim zarządzaniu oraz innych politykach. Podczas dwóch sesji plenarnych oraz warsztatów tematycznych ministrowie wspólnie z przedstawicielami europejskich partnerów społecznych (ETUC, BusinessEurope, CEEP, UEAPME), Komisji Europejskiej, komitetów EMCO, SPC, EKES, oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy i Eurofound zastanawiali się nad zasadnością i sposobem organizacji dialogu społecznego na różnych poziomach zarządzania (lokalnym, krajowym, europejskim) oraz jego zakresem tematycznym. Zastanawiano się nad rolą partnerów społecznych w realizacji jednego z trzech priorytetów strategii Europa 2020 - wzrostu gospodarczego opartego na wysokim zatrudnieniu oraz spójności społecznej oraz ich włączeniu w proces tzw. Semestru Europejskiego.

 

Minister Mleczko podkreślił konieczność wzmacniania dialogu społecznego w czasach dynamicznych zmian w gospodarce i społeczeństwie, w szczególności tych  związanych z rozwojem nowych technologii. Zaakcentował zasadność rozszerzenia grona uczestników dialogu społecznego (m.in. o przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów miejskich) oraz zwiększenie jego efektywności przez wykorzystanie nowych form komunikacji. „Solidność mostu jest mierzona przez wytrzymałość jego najsłabszego filaru. Dialog społeczny to tworzenie mostów - stwarzanie możliwości analizy i definiowania obecnych wyzwań oraz znajdywania rozwiązań, które uwzględniają wszystkie zainteresowane strony w taki sposób, że nawet najsłabsze filary mają siłę wspierania całej konstrukcji” podkreślił podczas swojego wystąpienia Minister Mleczko. Zwrócił także uwagę na potrzebę rozwijania dialogu społecznego w nowych obszarach - zarówno tych związanych bezpośrednio z rynkiem pracy (m.in. zatrudnienie kobiet, młodzieży i osób starszych, atypowe formy zatrudnienia, przewidywanie zmian związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw), jak i tych dotyczących innych dziedzin (np. polityk redystrybucyjnych).

 

Podczas posiedzenia uczestnicy byli zgodni co do ważnej roli jaką partnerzy społeczni odgrywają w kreowaniu wzrostu i tworzeniu miejsc pracy. Wzmacnianie ich kompetencji (także przy wykorzystaniu funduszy unijnych), poszanowanie autonomii oraz otwarcie na nowe obszary współpracy wskazywane były wielokrotnie jako istotny element budowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego. 

Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO Rada EPSCO
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: