Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Trzy filary naszego programu, które każdego dnia naszej pracy wypełniały się kolejnymi realizowanymi zobowiązaniami, to rodzina, rozwój i bezpieczeństwo – powiedziała premier Beata Szydło, podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok rządów PiS.
Jak podkreśliła, rząd najwięcej uwagi poświęcił w tym roku sprawom rodziny. - To było największe nasze zobowiązanie i oczekiwanie Polaków, którzy mówili: chcemy godnie żyć, chcemy zarabiać tyle, by móc utrzymać rodziny, chcemy mieć możliwość korzystania z usług medycznych, chcemy mieć dobrą szkołę, chcemy po prostu mieć możliwość normalnego funkcjonowania - powiedziała premier.
Premier Szydło przypomniała, że rząd realizuje wielki plan godnościowy, wyrównywania szans i niwelowania różnic. - Skoncentrowaliśmy się na sprawach rodziny, wprowadzając program „Rodzina 500 plus”, czy wspierając pracowników.
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to resort, którego celem jest, między innymi, tworzenie warunków do kompleksowego wspierania rodziny w budowaniu jej bezpiecznego bytu – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podsumowując miniony rok w resorcie rodziny.
Zauważyła, że jednym z elementów tego wsparcia jest uchwalona, w ciągu niespełna stu dni funkcjonowania rządu, ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, czyli rządowy program "Rodzina 500 plus". Jak przypomniała, program ten ma charakter powszechny. Na terenach wiejskich pomocą tą objętych zostało 1 milion 360 tysięcy, czyli ok. 63% ogółu dzieci. W gminach wiejsko-miejskich było to prawie 60%, czyli ok.miliona dzieci. Programem w skali kraju objęta jest ponad połowa dzieci do 18 roku życia.
- Zauważalne już teraz efekty programu, to spadek o blisko 130 tysięcy osób korzystających z pomocy społecznej. Z prognoz wynika, że dzięki programowi „Rodzina 500 plus” zagrożenie ubóstwem wśród dzieci do 17 roku życia zmaleje prawie o połowę tj. z 23% do poziomu 11%, a liczba ludności w Polsce w 2050 r. może być wyższa o 1 milion 700 tysięcy, od tej którą przewidywały poprzednie prognozy – oceniła minister Rafalska.
Minister Elżbieta Rafalska przytoczyła także inne podjęte w MRPiPS działania w obszarze polityki społecznej, takie jak likwidacja patologii na rynku pracy, przez zlikwidowanie tzw. syndromu pierwszej dniówki, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej czy podniesienie minimalnego wynagrodzenia.
- Ten rok dla kierowanego przeze mnie resortu to 8 uchwalonych ustaw, 37 wydanych rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 5 rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów. Pracujemy nad kolejnymi 11 projektami ustaw oraz 16 rozporządzeniami – mówiła minister.
- To był dobry rok. Wprowadziliśmy rozwiązania, które w fundamentalny sposób zmieniły sytuację wielu polskich rodzin, pracowników, seniorów - zakończyła podsumowanie minister Elżbieta Rafalska.