submenu
content
Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości... Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości... Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości... Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości... Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości... Kongres Kongres "Wsparcie spółdzielczości...

Wsparcie spółdzielczości socjalnej

28-11-2013

Kongres „Wsparcie spółdzielczości socjalnej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w latach 2009-2013” odbywa się w dniach 28-29 listopada 2013 r. w Warszawie.

 

Gości przywitał Cezary Miżejewski, Prezes Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych.

 

- Wczoraj Rada Ministrów przyjęła Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 - powiedział otwierając kongres dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS, które było współorganizatorem tego wydarzenia. - Przewidujemy w tym programie znaczne wsparcie dla spółdzielni socjalnych. Jesteśmy również w fazie konsultacji i uzgodnień Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Będzie on miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju spółdzielczości w Polsce. Wkrótce włączymy do prac rządu projekt ustawy o przedsiębiorstwie społecznym. Zależy nam na tym, aby spółdzielnie socjalne były ważnym nurtem rozwoju ekonomii społecznej.

 

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 stanowi propozycję kontynuacji funkcjonowania oferty programowej skierowanej do sektora organizacji pozarządowych, po pozytywnych doświadczeniach wynikających z realizacji Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w latach 2005-2007, rezerwy celowej budżetu państwa w roku 2008 pn. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009-2013.

 

Zmodyfikowana formuła wsparcia inicjatyw obywatelskich (Program FIO), jest adekwatna do potrzeb i oczekiwań sektora organizacji pozarządowych związanych z tworzeniem partnerstwa publiczno-społecznego, poprawą jego kondycji społecznej i finansowej oraz poziomem inwencji i zaangażowania w proces rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

 

- Musimy zbudować inny obraz spółdzielni: jako zbiorowej formy aktywności, z nadzieją, że to, co pomaga ludziom, zyska właściwe dla siebie miejsce - powiedział Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej. - Zabiegamy także o to, by spółdzielnie nie były traktowane jak spółki kapitałowe.

 

Podczas kongresu podsumowano udział spółdzielczości socjalnej w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w latach 2009-2013, a także dyskutowano o proponowanych zmianach do ustawy o spółdzielniach socjalnych. Drugi dzień obrad poświecono na prezentację dobrych praktyk spółdzielni socjalnych realizowanych w ramach PO FIO oraz na panel ekspercki: „Wsparcie publiczne dla spółdzielni socjalnych – fakty i mity”.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: